Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: uhla

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

Uhla jest północną kaczką, która należy do rodziny grążyc. Jest spotykana głównie w rejonach nadbałtyckich, gdzie czasem zimuje. Jednakże od czasu do czasu można ją spotkać także w głębszych rejonach kraju. Uhla jest ptakiem łownym, dlatego też polowanie na nią jest dozwolone. Polowanie to jednak nie powinno być celowe, lecz przypadkowe.

Uhla ma charakterystyczny wygląd, który pozwala ją odróżnić od innych gatunków ptaków. Ma ona ciemnobrązowy ubarwienie z białymi plamami na skrzydłach i szyi oraz ciemnym grzbietem i ogonem. Jej dziób jest czerwonawy, a jej oczy są brązowe.

Uhla ma bardzo charakterystyczny sposób lotu - podczas lotu jej skrzydła szybko i mocno biją, co pozwala jej na szybkie przelecenie dużego dystansu. Jest to ptak bardzo aktywny i energiczny, który lubi zmieniać swoje miejsce pobytu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj uhla w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

ubranie

ubarwienie ptaków.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

udziec

udo zwierzyny grubej