Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: udziec

udziec

udo zwierzyny grubej

Udziec to jedna z części mięsa, znajdująca się w udo zwierzyny grubej. Jest to wysoko ceniona i pyszna część mięsa, która charakteryzuje się delikatną teksturą i wyjątkowym smakiem. Udziec jest również bardzo wartościowy pod względem odżywczym, zawiera dużo białka oraz ważnych składników odżywczych takich jak żelazo i witaminy z grupy B.

W kontekście łowieckim udziec jest uważany za jedną z najbardziej pożądanych części zwierzyny grubej do spożycia. Jest to mięso, które stanowi znaczną część wartościowej zdobyczy łowieckiej i z tego powodu cieszy się dużym prestiżem wśród myśliwych. Proces przygotowania udźca do spożycia wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności kulinarnej, ponieważ idealnie przygotowany udziec to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Udziec może pochodzić zarówno z dzika, jelenia, czy sarny. Każdy rodzaj udźca ma nieco inny smak i strukturę mięsa, co sprawia że jest to także przedmiot zainteresowania koneserów kuchni łowieckiej. Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie całego uda zwierzęcia do celów konsumpcyjnych, ponieważ każda jego część ma swój niepowtarzalny smak i wartość.

W skrócie, udziec jest cenioną częścią zwierzyny grubej o wyjątkowym smaku i wartości odżywczej. Jego znaczenie w kuchni łowieckiej oraz dla myśliwych wynika zarówno z walorów kulinarnej jak i tradycji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj udziec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

ubić

strzelić zwierzynę.

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.