Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: udziec

udziec

udo zwierzyny grubej

Udziec to jedna z części mięsa, znajdująca się w udo zwierzyny grubej. Jest to wysoko ceniona i pyszna część mięsa, która charakteryzuje się delikatną teksturą i wyjątkowym smakiem. Udziec jest również bardzo wartościowy pod względem odżywczym, zawiera dużo białka oraz ważnych składników odżywczych takich jak żelazo i witaminy z grupy B.

W kontekście łowieckim udziec jest uważany za jedną z najbardziej pożądanych części zwierzyny grubej do spożycia. Jest to mięso, które stanowi znaczną część wartościowej zdobyczy łowieckiej i z tego powodu cieszy się dużym prestiżem wśród myśliwych. Proces przygotowania udźca do spożycia wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności kulinarnej, ponieważ idealnie przygotowany udziec to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Udziec może pochodzić zarówno z dzika, jelenia, czy sarny. Każdy rodzaj udźca ma nieco inny smak i strukturę mięsa, co sprawia że jest to także przedmiot zainteresowania koneserów kuchni łowieckiej. Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie całego uda zwierzęcia do celów konsumpcyjnych, ponieważ każda jego część ma swój niepowtarzalny smak i wartość.

W skrócie, udziec jest cenioną częścią zwierzyny grubej o wyjątkowym smaku i wartości odżywczej. Jego znaczenie w kuchni łowieckiej oraz dla myśliwych wynika zarówno z walorów kulinarnej jak i tradycji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj udziec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.

usmoł

stary dzik o sukni oblepionej żywicą.

ubranie

ubarwienie ptaków.

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

udziec

udo zwierzyny grubej

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą