Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: unosić

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

Unosić to technika szkolenia ptaków łowczych, polegająca na przystosowaniu ich do przebywania w kapturze na ręce sokolnika. Jest istotnym elementem w procesie szkolenia ptaków drapieżnych, umożliwiającym sokolnikowi kontrolowanie i kształtowanie zachowań ptaka. Proces rozpoczyna się od umieszczenia ptaka w kapturze na ręce sokolnika, który może trzymać go na dłoni lub ramieniu dla lepszej kontroli.

Następnie sokolnik chodzi z ptakiem, przyzwyczajając go do swojego dotyku i obecności. Po kilku dniach można rozpocząć unoszenie ptaka w powietrzu, aby przyzwyczaić go do lotu. Unoszenie stanowi ważny element szkolenia ptaków łowczych, pozwalającą sokolnikowi na kontrolowanie i kształtowanie zachowań ptaka. Po tym etapie ptak powinien być zdolny do latania z jego ręki oraz powrotu do niego po uwolnieniu.

Unoszenie ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ptaka, ponieważ umożliwia mu lepsze zrozumienie środowiska i lepszą reakcję na sytuacje stresujące. Pozwala także sokolnikowi na budowanie relacji z ptakiem oraz umożliwia kontrolę nad jego zachowaniami podczas łowów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj unosić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ubić

strzelić zwierzynę.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

udziec

udo zwierzyny grubej

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.