Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: unosić

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

Unosić to technika szkolenia ptaków łowczych, polegająca na przystosowaniu ich do przebywania w kapturze na ręce sokolnika. Jest istotnym elementem w procesie szkolenia ptaków drapieżnych, umożliwiającym sokolnikowi kontrolowanie i kształtowanie zachowań ptaka. Proces rozpoczyna się od umieszczenia ptaka w kapturze na ręce sokolnika, który może trzymać go na dłoni lub ramieniu dla lepszej kontroli.

Następnie sokolnik chodzi z ptakiem, przyzwyczajając go do swojego dotyku i obecności. Po kilku dniach można rozpocząć unoszenie ptaka w powietrzu, aby przyzwyczaić go do lotu. Unoszenie stanowi ważny element szkolenia ptaków łowczych, pozwalającą sokolnikowi na kontrolowanie i kształtowanie zachowań ptaka. Po tym etapie ptak powinien być zdolny do latania z jego ręki oraz powrotu do niego po uwolnieniu.

Unoszenie ma również istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ptaka, ponieważ umożliwia mu lepsze zrozumienie środowiska i lepszą reakcję na sytuacje stresujące. Pozwala także sokolnikowi na budowanie relacji z ptakiem oraz umożliwia kontrolę nad jego zachowaniami podczas łowów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj unosić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

udziec

udo zwierzyny grubej

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

ubranie

ubarwienie ptaków.

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)