Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ukrócić

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

Ukrócić to proces przyzwyczajania ptaka łowczego do obecności ludzi, psów i koni, mający na celu oswojenie zwierzęcia ze środowiskiem łowieckim oraz z ludzką interakcją. Jest to ważny etap w szkoleniu takiego ptaka, ponieważ zapewnia mu stabilność psychiczną i pozwala na efektywną współpracę z myśliwym. Ukrócenie polega na stopniowym wprowadzaniu go w obecność człowieka, innych zwierząt oraz różnych sytuacji terenowych celem zniwelowania naturalnego lęku przed nimi.

Podstawowym celem ukrócenia jest wyeliminowanie u ptaka łowczego niepokoju i strachu w obecności człowieka oraz innych zwierząt, tak aby mógł swobodnie działać podczas polowania lub innych zadań. Proces ten wymaga cierpliwości, systematyczności oraz odpowiedniej wiedzy dotyczącej zachowań ptaków drapieżnych, ich psychiki i sposobów uczenia się. W treningu ukrócenia kluczowa jest odpowiednia manipulacja bodźcami i stopniowe aklimatyzowanie ptaka do nowych sytuacji.

W przypadku ptaków drapieżnych, takich jak jastrząb, sokoły czy orły, odpowiednie ukrócenie ma fundamentalne znaczenie dla późniejszej pracy tych ptaków podczas polowań. Poprzez prawidłowe ukrócenie można osiągnąć pełne zaufanie między ptakiem a myśliwym, co przekłada się na skuteczność polowań oraz bezpieczeństwo dla obu stron. Dlatego też proces ukręcania jest szeroko praktykowany przez myśliwych i sokolników na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ukrócić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ubranie

ubarwienie ptaków.

usmoł

stary dzik o sukni oblepionej żywicą.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.