Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: uwabić

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

Uwabić to termin związany z treningiem ptaków łowczych, który obejmuje proces nauczania ptaka powrotu na rękawicę sokolnika po wykonaniu zadania. Proces ten rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego ptaka i jego przygotowania do treningu. Następnie sokolnik stara się nauczyć ptaka skutecznego powrotu na rękawicę, często stosując smakołyki lub nagrody jako zachętę. Również specjalne techniki treningowe, takie jak przywiązywanie ptaka do rękawicy czy ustawianie go w odpowiedniej odległości od niej, mogą być wykorzystane. Kolejnym etapem jest ćwiczenie lotu i powrotu ptaka na rękawicę poprzez różnorodne działania i techniki.

W trakcie procesu uwabiania sokolnik obserwuje sposób, w jaki ptak reaguje na różne zachęty i bodźce oraz monitoruje jego postępy w nauce powrotu na rękawicę. Przeszkody i różnorodne warunki atmosferyczne mogą być również użyte do sprawdzenia umiejętności ptaka oraz ugruntowania w nim odruchu powrotu do sokolnika. Po kilku tygodniach intensywnego treningu sokolnik może osiągnąć pożądany efekt z posiadaniem ptaka, który skutecznie i regularnie wraca na jego nakarmioną lokatorkę. Ważne jest utrzymanie regularnych ćwiczeń oraz dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną ptaka łowczego, tak aby zmaksymalizować efektywność treningu.

Proces uwabiania wymaga poświęcenia dużo czasu i cierpliwości ze strony sokolnika, jednak poprzez systematyczny trening ma on pewność, że jego ptak będzie skutecznie wykonywał polecenia i regularnie wracał na zamierzony cel po wykonaniu zadania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj uwabić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ubić

strzelić zwierzynę.

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.

udziec

udo zwierzyny grubej

usmoł

stary dzik o sukni oblepionej żywicą.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

ubranie

ubarwienie ptaków.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)