Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: uperlenie

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

Uperlenie to zjawisko występujące u niektórych gatunków zwierząt, takich jak kozły i jelenie byki. Polega na pokryciu poroża lub rogów zwierzęcia perłami, które są tworzone przez gruczoły łojowe. Sekret tych gruczołów tworzy małe białe lub żółte kulki znane jako perły uperlenia. Uperlenie jest widoczne na różnych częściach ciała zwierzęcia, takich jak rogi, uszy, szyja, brzuch i grzbiet.

Perły uperlenia mogą mieć różne rozmiary i intensywność w zależności od gatunku. Zwykle pojawiają się w okresie letnim lub jesiennym oraz podczas wzmożonej aktywności fizycznej zwierząt. Uperlenie może być także interpretowane jako oznaka dobrego stanu zdrowia i odżywiania się zwierzęcia, jednakże może również być efektem starzenia się lub stresu.

Uperlenie jest istotnym zjawiskiem dla łowieckiego środowiska, ponieważ może świadczyć o kondycji populacji dzikiej zwierzyny oraz wpływać na atrakcyjność trofeów myśliwskich. Dodatkowo, obserwowanie uperlenia stanowi ważny element rozpoznawania zwierząt w prirodzie oraz planowania strategii polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj uperlenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

ubić

strzelić zwierzynę.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą