Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: uperlenie

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

Uperlenie to zjawisko, które występuje u niektórych gatunków zwierząt, takich jak kozły i jelenie byki. Jest to proces, w którym poroże zwierzęcia pokrywa się perłami. Perły te są tworzone przez gruczoły łojowe, które produkują sekret, który tworzy małe białe lub żółte kuleczki. Te kuleczki są znane jako perły uperlenia.

Uperlenie może być widoczne na różnych częściach ciała zwierzęcia, w tym na rogach, uszach i szyi. U niektórych gatunków może być również widoczne na brzuchu i grzbiecie. Perły uperlenia mogą mieć różne rozmiary i mogą być bardziej lub mniej widoczne w zależności od gatunku.

Uperlenie jest czasami uważane za oznakę dobrego stanu zdrowia i dobrego odżywiania się zwierzęcia. Zazwyczaj pojawia się w okresie letnim lub jesiennym, a także wtedy, gdy zwierzęta są bardziej aktywne fizycznie. Uperlenie może być również oznaką starzenia się zwierzęcia lub oznaką stresu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj uperlenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

ubić

strzelić zwierzynę.

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

ubranie

ubarwienie ptaków.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.