Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: upolować

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

Upolować to działanie polegające na zdobyciu zwierzęcia podczas polowania. Jest to proces, który obejmuje śledzenie, namierzanie i ostateczne znalezienie oraz uzyskanie zgody na odstrzał zwierzęcia. Polowanie odbywa się zwykle w wyznaczonych obszarach, a upolowane zwierzę może być przeznaczone do spożycia lub zdobycia trofeum.

W kontekście łowieckim, upolowanie zwierzęcia zależy od posiadania odpowiednich umiejętności myśliwskich takich jak umiejętność śledzenia tropów, rozpoznawanie siedlisk różnych gatunków dzikich zwierząt czy posługiwanie się bronią myśliwską zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Odpowiednia etykieta myśliwska sprawia, że proces upolowania zwierzęcia odbywa się z szacunkiem dla zwierzyny i naturalnego środowiska.

Współcześnie pojęcie "upolować" może być również używane w znaczeniu metaforycznym, oznaczającym osiągnięcie sukcesu w dążeniu do celu lub zdobycie czegoś trudnego lub pożądanego, co znajduje swoje korzenie w pierwotnym znaczeniu polowania.

Jednak w środowisku łowieckim proces upolowania zwierzęcia ma istotne znaczenie nie tylko pod względem sportowym czy rekreacyjnym, ale także jako element regulacji populacji dzikiej zwierzyny oraz ochrony równowagi ekosystemu. Dlatego też decyzja o upolowaniu danego gatunku zwierzęcia wymaga starannej oceny jego populacji i stanu zagrożenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj upolować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

udziec

udo zwierzyny grubej

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

usmoł

stary dzik o sukni oblepionej żywicą.

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą

ugorować łowisko

zaniechać gospodarki łowieckiej na danym terenie.