Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: upolować

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

Upolować to działanie polegające na zdobyciu zwierzęcia podczas polowania. Jest to proces, który obejmuje śledzenie, namierzanie i ostateczne znalezienie oraz uzyskanie zgody na odstrzał zwierzęcia. Polowanie odbywa się zwykle w wyznaczonych obszarach, a upolowane zwierzę może być przeznaczone do spożycia lub zdobycia trofeum.

W kontekście łowieckim, upolowanie zwierzęcia zależy od posiadania odpowiednich umiejętności myśliwskich takich jak umiejętność śledzenia tropów, rozpoznawanie siedlisk różnych gatunków dzikich zwierząt czy posługiwanie się bronią myśliwską zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Odpowiednia etykieta myśliwska sprawia, że proces upolowania zwierzęcia odbywa się z szacunkiem dla zwierzyny i naturalnego środowiska.

Współcześnie pojęcie "upolować" może być również używane w znaczeniu metaforycznym, oznaczającym osiągnięcie sukcesu w dążeniu do celu lub zdobycie czegoś trudnego lub pożądanego, co znajduje swoje korzenie w pierwotnym znaczeniu polowania.

Jednak w środowisku łowieckim proces upolowania zwierzęcia ma istotne znaczenie nie tylko pod względem sportowym czy rekreacyjnym, ale także jako element regulacji populacji dzikiej zwierzyny oraz ochrony równowagi ekosystemu. Dlatego też decyzja o upolowaniu danego gatunku zwierzęcia wymaga starannej oceny jego populacji i stanu zagrożenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj upolować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

udziec

udo zwierzyny grubej

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

ubić

strzelić zwierzynę.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

uperlenie

perły pokrywąjące poroźe, zwłaszcza kozła i jelenia byka.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.