Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: układanie psa myśliwskiego

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. wyżły), niektóre wielostronne (np. spaniele), a inne tylko jednostronne (np. posokowce), W ramach układania psów najpierw uczymy go posłuszeństwa i karności, a następnie przystępujemy do układania w polu. Chcąc, aby pies wykazywał na polowaniu pełną sprawność, należy co pewien czas ćwiczyć z nim wyuczone czynności.

Podczas układania psa myśliwskiego należy wziąć pod uwagę jego temperament i charakter. Niektóre psy są bardziej aktywne i energiczne, inne zaś spokojniejsze i bardziej wyciszone. Należy wybrać odpowiednią metodę układania, która będzie dostosowana do temperamentu psa.

Kolejnym ważnym aspektem układania psa myśliwskiego jest odpowiednie wyszkolenie. Pies musi być wystarczająco dobrze wyszkolony, aby mógł skutecznie wykonywać swoje obowiązki na polowaniu. W tym celu należy ćwiczyć z psem różne czynności, takie jak aportowanie, tropienie, szukanie i łapanie zwierzyny.

Ostatnim elementem układania psa myśliwskiego jest odpowiednia dieta. Pies powinien otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych, aby mógł sprawnie pracować na polowaniu. Należy również zapewnić mu regularny dostęp do świeżej wody oraz regularne spacery i ćwiczenia fizyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj układanie psa myśliwskiego w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

udziec

udo zwierzyny grubej

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

uszy

czuby z piór (dwa) wyrastające z tyłu głowy samca bataliona w okresie godowym.

uhla, uhla (Melanita fuse a L.)

północna kaczka należąca do grążyc, spotykana dość często na terenach nadbałtyckich (gdzie czasem zimuje); w głąb kraju zalatuje nielicznie. Ptak łowny, polowanie przypadkowe.

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. (...)

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

uwstecznianie się poroża

zjawisko polegające na pogorszeniu się jakości poroża wraz z wiekiem po osiągnięciu formy szczytowej przez osobniki, które przekroczyły wiek dojrzały. Jest to normalne zjawisko.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

ubranie

ubarwienie ptaków.

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.