Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: układanie psa myśliwskiego

układanie psa myśliwskiego, układanie psa myśliwskiego, tresura

przygotowanie psa myśliwskiego do pracy na polowaniu. Należy przeprowadzać to w sposób zgodny z cechami wrodzonymi psów myśliwskich. Niektóre rasy można ułożyć na psy wszechstronne (np. wyżły), niektóre wielostronne (np. spaniele), a inne tylko jednostronne (np. posokowce), W ramach układania psów najpierw uczymy go posłuszeństwa i karności, a następnie przystępujemy do układania w polu. Chcąc, aby pies wykazywał na polowaniu pełną sprawność, należy co pewien czas ćwiczyć z nim wyuczone czynności.

Układanie psa myśliwskiego to proces przygotowania psa do pracy na polowaniu, który uwzględnia cechy wrodzone poszczególnych ras psów myśliwskich. Podczas tego procesu przede wszystkim kładzie się nacisk na uczucie posłuszeństwa i karności. Następnie przystępuje się do układania psa w polu, aby wykazywał pełną sprawność podczas polowania. Często konieczne jest regularne ćwiczenie z psem wyuczonych czynności, takich jak aportowanie, tropienie czy łapanie zwierzyny, by zachować jego umiejętności.

Podczas układania psa myśliwskiego należy brać pod uwagę temperament oraz charakter psa, wybierając odpowiednią metodę układania, dostosowaną do jego indywidualnych cech. Kluczowym elementem jest również właściwe wyszkolenie psa. Musi on być dobrze wyszkolony, aby efektywnie spełniać swoje obowiązki podczas polowań. Wsparcie ćwiczeń fizycznych i regularnych spacerów konieczne jest dla utrzymania sprawności psa.

Oprócz tego istotne jest zapewnienie odpowiedniej diety zawierającej niezbędne składniki odżywcze oraz dostęp do świeżej wody. Pies powinien także otrzymać wystarczającą ilość ruchu oraz możliwość ćwiczeń fizycznych. Dzięki temu będzie mógł zachować formę i sprawność potrzebną do efektywnego uczestnictwa w polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj układanie psa myśliwskiego w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę U

zobacz pełną listę haseł

ubranie

ubarwienie ptaków.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, Ustawa z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim

dokument prawny, na którym opiera się cała gospodarka łowiecka i działalność PZŁ; obejmuje 10 rozdziałów: Przepisy ogólne; O organach administracji państwowej w zakresie łowiectwa; (...)

uroczysko

odludne miejsce w głębi kniei, często owiane legędą

usmoł

stary dzik o sukni oblepionej żywicą.

ukrócić

przyzwyczaić ptaka łowczego do ludzi, psów i koni.

uciąć

o ptakach: nagle przerwać pieśń tokową.

uwabić

nauczyć ptaka łowczego powracania na rękawicę sokolnika.

unosić

przyzwyczaić ptaka łowczego do przebywania w kapturze na ręce sokolnika.

ustrzelić

ubić zwierzynę na polowaniu.

upolować

zdobyć zwierzynę w czasie polowania.