Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wabik

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, stroik, bębenek, mikot, trąbka brzozowa, róg).

Wabik to przyrząd używany do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa podczas polowań. Może on przyjmować różne formy, takie jak muszla, piszczałka, stroik, bębenek, mikot, trąbka brzozowa czy róg. Wabiąc zwierzęta głosami lub dźwiękami naśladującymi ich naturalne odgłosy, myśliwi mają możliwość zbliżenia się do nich w celu skutecznego polowania. Wabiki mogą być dostosowane do konkretnej zwierzyny - na przykład muszla trytona jest doskonałym wabikiem na jelenie, pozwalając na najlepsze naśladowanie głosu ryczącego byka. Istotne jest również zrozumienie naturalnego zachowania zwierząt i ich reakcji na dźwięki wydawane przez wabiki, co umożliwia precyzyjne użycie tych narzędzi podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wabik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wataha

stado dzików lub wilków.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.