Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wabik

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, stroik, bębenek, mikot, trąbka brzozowa, róg).

Wabik to przyrząd używany do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa podczas polowań. Może on przyjmować różne formy, takie jak muszla, piszczałka, stroik, bębenek, mikot, trąbka brzozowa czy róg. Wabiąc zwierzęta głosami lub dźwiękami naśladującymi ich naturalne odgłosy, myśliwi mają możliwość zbliżenia się do nich w celu skutecznego polowania. Wabiki mogą być dostosowane do konkretnej zwierzyny - na przykład muszla trytona jest doskonałym wabikiem na jelenie, pozwalając na najlepsze naśladowanie głosu ryczącego byka. Istotne jest również zrozumienie naturalnego zachowania zwierząt i ich reakcji na dźwięki wydawane przez wabiki, co umożliwia precyzyjne użycie tych narzędzi podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wabik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wąsacz

stary kogut dropia.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

wataha

stado dzików lub wilków.