Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wabik

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, stroik, bębenek, mikot, trąbka brzozowa, róg).

Wabik to przyrząd używany do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa podczas polowań. Może on przyjmować różne formy, takie jak muszla, piszczałka, stroik, bębenek, mikot, trąbka brzozowa czy róg. Wabiąc zwierzęta głosami lub dźwiękami naśladującymi ich naturalne odgłosy, myśliwi mają możliwość zbliżenia się do nich w celu skutecznego polowania. Wabiki mogą być dostosowane do konkretnej zwierzyny - na przykład muszla trytona jest doskonałym wabikiem na jelenie, pozwalając na najlepsze naśladowanie głosu ryczącego byka. Istotne jest również zrozumienie naturalnego zachowania zwierząt i ich reakcji na dźwięki wydawane przez wabiki, co umożliwia precyzyjne użycie tych narzędzi podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wabik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wilczura

futro z wilczych skór.

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

włosień kręty

zob. trychina.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.