Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wietrznik

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

Wietrznik to narząd występujący u zwierząt drapieżnych i psa, który służy do wykrywania zapachów. Jest to bardzo ważny element w życiu tych zwierząt, ponieważ pozwala im one na wykrywanie ofiar i innych zapachów. Wietrznik składa się z dwóch części: nozdrzy i nosa. Nozdrza są umieszczone po obu stronach głowy zwierzęcia, a nos jest umieszczony na środku głowy. Nozdrza są bardzo wrażliwe na ruch powietrza, co pozwala zwierzęciu wykrywać ruch powietrza i jego zapachy.

Nozdrza są bardzo ważne dla zdolności wykrywania zapachów przez te zwierzęta. Mają one duże powierzchnie, które służą do wchłaniania cząsteczek lotnych, które są obecne w powietrzu. Te cząsteczki lotne są następnie przenoszone do nosa, gdzie są rozpoznawane przez receptor olfaktoryczny. Receptor ten jest odpowiedzialny za identyfikację różnych zapachów i informuje mózg o ich obecności.

Wietrznikiem można sterować poprzez regulację ilości powietrza dostarczonego do nozdrzy. Zmiana ilości powietrza może mieć wpływ na wrażliwość narządu na ruch powietrza i jego zapachy. Zmiana ilości powietrza może być używana przez te zwierzęta do lepszej lokalizacji ofiar lub innych obiektów o określonym zapachu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wietrznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wilczek

młody wilk.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wataha

stado dzików lub wilków.

wełna

sierść muflona lub żubra.