Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wietrznik

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

Wietrznik to narząd występujący u zwierząt drapieżnych i psa, służący do wykrywania zapachów. Składa się z dwóch części: nozdrzy i nosa. Nozdrza, umieszczone po obu stronach głowy zwierzęcia, są bardzo wrażliwe na ruch powietrza, co umożliwia zwierzęciu wykrywanie ruchu powietrza oraz zapachów. Duże powierzchnie nozdrzy służą do wchłaniania cząsteczek lotnych obecnych w powietrzu, które następnie są przenoszone do nosa.

Narząd ten jest kluczowy dla zdolności zwierząt do wykrywania zapachów. Receptor olfaktoryczny w nosie jest odpowiedzialny za identyfikację różnych zapachów i informuje mózg o ich obecności. Wietrznikiem można sterować poprzez regulację ilości powietrza dostarczonego do nozdrzy, co może wpłynąć na wrażliwość narządu na ruch powietrza i jego zapachy. To umożliwia zwierzętom lepszą lokalizację ofiar lub innych obiektów o określonym zapachu.

Wietrznik jest niezwykle istotnym narządem dla drapieżników i psów, umożliwiając im precyzyjne wykrywanie zapachów w otoczeniu. Jego rozwinięta struktura umożliwia skuteczne zdobywanie pokarmu oraz orientację w terenie. Dzięki wietrnikiem te zwierzęta posiadają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu, który stanowi kluczowe narzędzie w ich codziennym funkcjonowaniu oraz polowaniu na zdobycz.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wietrznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wełna

sierść muflona lub żubra.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wycinek

trzyletni samiec dzika.