Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wietrznik

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

Wietrznik to narząd występujący u zwierząt drapieżnych i psa, który służy do wykrywania zapachów. Jest to bardzo ważny element w życiu tych zwierząt, ponieważ pozwala im one na wykrywanie ofiar i innych zapachów. Wietrznik składa się z dwóch części: nozdrzy i nosa. Nozdrza są umieszczone po obu stronach głowy zwierzęcia, a nos jest umieszczony na środku głowy. Nozdrza są bardzo wrażliwe na ruch powietrza, co pozwala zwierzęciu wykrywać ruch powietrza i jego zapachy.

Nozdrza są bardzo ważne dla zdolności wykrywania zapachów przez te zwierzęta. Mają one duże powierzchnie, które służą do wchłaniania cząsteczek lotnych, które są obecne w powietrzu. Te cząsteczki lotne są następnie przenoszone do nosa, gdzie są rozpoznawane przez receptor olfaktoryczny. Receptor ten jest odpowiedzialny za identyfikację różnych zapachów i informuje mózg o ich obecności.

Wietrznikiem można sterować poprzez regulację ilości powietrza dostarczonego do nozdrzy. Zmiana ilości powietrza może mieć wpływ na wrażliwość narządu na ruch powietrza i jego zapachy. Zmiana ilości powietrza może być używana przez te zwierzęta do lepszej lokalizacji ofiar lub innych obiektów o określonym zapachu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wietrznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wełna

sierść muflona lub żubra.

włosień kręty

zob. trychina.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wataha

stado dzików lub wilków.

wilczy dół

stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.