Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wietrznik

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

Wietrznik to narząd występujący u zwierząt drapieżnych i psa, służący do wykrywania zapachów. Składa się z dwóch części: nozdrzy i nosa. Nozdrza, umieszczone po obu stronach głowy zwierzęcia, są bardzo wrażliwe na ruch powietrza, co umożliwia zwierzęciu wykrywanie ruchu powietrza oraz zapachów. Duże powierzchnie nozdrzy służą do wchłaniania cząsteczek lotnych obecnych w powietrzu, które następnie są przenoszone do nosa.

Narząd ten jest kluczowy dla zdolności zwierząt do wykrywania zapachów. Receptor olfaktoryczny w nosie jest odpowiedzialny za identyfikację różnych zapachów i informuje mózg o ich obecności. Wietrznikiem można sterować poprzez regulację ilości powietrza dostarczonego do nozdrzy, co może wpłynąć na wrażliwość narządu na ruch powietrza i jego zapachy. To umożliwia zwierzętom lepszą lokalizację ofiar lub innych obiektów o określonym zapachu.

Wietrznik jest niezwykle istotnym narządem dla drapieżników i psów, umożliwiając im precyzyjne wykrywanie zapachów w otoczeniu. Jego rozwinięta struktura umożliwia skuteczne zdobywanie pokarmu oraz orientację w terenie. Dzięki wietrnikiem te zwierzęta posiadają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu, który stanowi kluczowe narzędzie w ich codziennym funkcjonowaniu oraz polowaniu na zdobycz.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wietrznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wycie

przeciągły głos wilka.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wycinek

trzyletni samiec dzika.

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.