Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczyca

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

Wilczyca – samicą wilka, występująca w stadach tych drapieżników. Wilczyce są zazwyczaj mniejsze od samców oraz wykazują bardziej zwartą i smukłą sylwetkę. Charakteryzują się ciemniejszą i delikatniejszą sierścią w porównaniu do samców. Są również silniejsze i odporne na choroby, co czyni je bardziej zdolnymi do przetrwania w trudnych warunkach. Wilczyce cechuje także większa aktywność oraz skłonność do przemierzania dużych obszarów w poszukiwaniu pożywienia.

Wilczyce wykazują również większą ostrożność i czujność w porównaniu do samców, co sprawia, że są lepszymi matkami. To na nich głównie spoczywa odpowiedzialność za opiekę nad młodymi wilkami, ich wychowanie oraz naukę życia w trudnych warunkach naturalnych. Ponadto, wilczyce pełnią istotną rolę w utrzymaniu porządku w stadzie oraz obronie go przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony drapieżników.

W łownictwie i ekologii wilczyce pełnią istotną funkcję regulatora populacji innych gatunków, takich jak lisy, jelenie i dziki. Dzięki ich obecności możliwa jest kontrola rozrodu tych zwierząt oraz ochrona lokalnych ekosystemów przed szkodliwymi skutkami zbyt dużej populacji danego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczyca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wełna

sierść muflona lub żubra.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wiecha

inaczej polano.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wycie

przeciągły głos wilka.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.