Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczyca

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

Wilczyca – samicą wilka, występująca w stadach tych drapieżników. Wilczyce są zazwyczaj mniejsze od samców oraz wykazują bardziej zwartą i smukłą sylwetkę. Charakteryzują się ciemniejszą i delikatniejszą sierścią w porównaniu do samców. Są również silniejsze i odporne na choroby, co czyni je bardziej zdolnymi do przetrwania w trudnych warunkach. Wilczyce cechuje także większa aktywność oraz skłonność do przemierzania dużych obszarów w poszukiwaniu pożywienia.

Wilczyce wykazują również większą ostrożność i czujność w porównaniu do samców, co sprawia, że są lepszymi matkami. To na nich głównie spoczywa odpowiedzialność za opiekę nad młodymi wilkami, ich wychowanie oraz naukę życia w trudnych warunkach naturalnych. Ponadto, wilczyce pełnią istotną rolę w utrzymaniu porządku w stadzie oraz obronie go przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony drapieżników.

W łownictwie i ekologii wilczyce pełnią istotną funkcję regulatora populacji innych gatunków, takich jak lisy, jelenie i dziki. Dzięki ich obecności możliwa jest kontrola rozrodu tych zwierząt oraz ochrona lokalnych ekosystemów przed szkodliwymi skutkami zbyt dużej populacji danego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczyca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiecheć

inaczej pędzel.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)