Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wystawy psów rasowych

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są według wzorców zatwierdzonych przez FCI. Najlepsze psy otrzymują medale (brązowy, srebrny zloty) oraz tytuł zwycięzcy. Najwyższy tytuł - champion - otrzymuje pies, który trzykrotnie dostał certyfikat na ten tytuł.

Wystawy psów rasowych to specjalne wydarzenia organizowane przez Związek Kynologiczny, które mają na celu prezentację i ocenę rodowodowego materiału hodowlanego. Podczas wystaw są oceniane psy różnych ras według zatwierdzonych standardów rasy przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Wystawy mogą być ogólne, jak również specjalistyczne, skupiające się na jednej konkretnej rasie.

Podczas wystaw psów rasowych sędziowie dokładnie oceniają psy pod kątem zgodności z wzorcem rasy, biorąc pod uwagę m.in. proporcje ciała, umaszczenie, charakterystyczne cechy rasy oraz temperament. Najlepsze psy otrzymują medale (brązowy, srebrny lub złoty) oraz tytuł zwycięzcy swojej klasy. Psy te mogą również zdobyć tytuł championa poprzez zdobycie trzech certyfikatów aspirowania do tego tytułu.

Wystawy psów rasowych stanowią nie tylko wyjątkową okazję do prezentacji najwyższej jakości hodowli, ale także są istotnym narzędziem w procesie selekcji i popularyzacji konkretnych ras. Dodatkowo pełnią funkcję społeczną, gromadząc miłośników psów i tworząc platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z pielęgnacją, hodowlą oraz zachowaniem psów.

Wystawy te przyczyniają się również do rozwoju kultury cynologicznej poprzez promowanie odpowiedzialnej hodowli oraz popularyzację standardów rasy. Dla wielu hodowców i miłośników psów stanowią istotne wydarzenie społeczne oraz ważne źródło informacji na temat aktualnych trendów w świecie zootechniki i opieki nad psami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wystawy psów rasowych w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wycie

przeciągły głos wilka.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wyrzutnik

zob. eżektor.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)