Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wyciskać

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

Wyciskanie jest terminem stosowanym w myślistwie i oznacza wygonienie zwierzyny z jej kryjówki. Jest to działanie mające na celu spłoszenie lub wywołanie ruchu zwierząt łownych, co ułatwia ich obserwację lub polowanie. Wyciskanie odnosi się głównie do działań podejmowanych w lesie, gdzie zwierzęta mogą ukrywać się w gęstym podsycie, a także na polach uprawnych, gdzie mogą znajdować schronienie w zbożu lub trawie.

Praktyka wyciskania jest stosowana przede wszystkim podczas polowań zbiorowych, kiedy to grupa myśliwych wspólnie wypiera zwierzynę z jej kryjówki. Wykorzystywane są do tego różne metody: od stukania pałkami lub gałęziami o drzewa, po używanie psów do wypchnięcia zwierząt na otwartą przestrzeń. Wyciskanie może być również wykonywane indywidualnie przez pojedynczego myśliwego przy użyciu psów myśliwskich szkolonych do tropienia i wypierania zwierzyny.

Pomocne przy wyciskaniu są umiejętności obserwacji terenu oraz znajomość zachowań zwierząt łownych, pozwalające na trafne określenie miejsca potencjalnego ukrycia zwierzyny. Wyciskanie jest nieodłącznym elementem przygotowań do polowania i często decyduje o sukcesie samej akcji łowieckiej. Jednocześnie należy pamiętać o przestrzeganiu prawnych regulacji dotyczących sposobu wykonywania tej czynności oraz dbałości o dobrostan zwierząt łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyciskać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włosień kręty

zob. trychina.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wataha

stado dzików lub wilków.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.