Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wąsacz

wąsacz

stary kogut dropia.

Wąsacz to określenie używane w łowiectwie, odnoszące się do starego koguta dropia. Gatunek ten, należący do rodziny kur, cechuje się szerokim rozpowszechnieniem na całym świecie. Charakterystycznym rysunkiem tego ptaka są jego długi, biały dziób oraz ciemne upierzenie. Określenie "wąsacz" nawiązuje do starszych osobników tego gatunku, które posiadają długie, białe pióra wokół twarzy, przypominające ludzkie wąsy.

Ptaki te aktywne są głównie w ciągu dnia i charakteryzują się hałaśliwością. Jeden osobnik może przyciągać uwagę swym głośnym głosem na odległość kilku kilometrów. W naturze znane są z agresywności i szybkiego tempa życia, co sprawia że czasami uważane są za szkodniki ze względu na niszczenie upraw i polowanie na mniejsze ptaki.

Wąsacze są popularnymi celami dla myśliwych z uwagi na cenioną skórę ze względu na jej piękno i trwałość, a także ze względu na smaczne oraz wartościowe odżywczo mięso. Pamiętajmy jednak, że w niektórych krajach obowiązują specjalne przepisy regulujące polowanie tych ptaków w celu ochrony przed nadmiernym wybiciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wąsacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wycie

przeciągły głos wilka.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wilczura

futro z wilczych skór.

wiecha

inaczej polano.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wełna

sierść muflona lub żubra.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wąsacz

stary kogut dropia.