Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wąsacz

wąsacz

stary kogut dropia.

Wąsacz to określenie używane w łowiectwie, odnoszące się do starego koguta dropia. Gatunek ten, należący do rodziny kur, cechuje się szerokim rozpowszechnieniem na całym świecie. Charakterystycznym rysunkiem tego ptaka są jego długi, biały dziób oraz ciemne upierzenie. Określenie "wąsacz" nawiązuje do starszych osobników tego gatunku, które posiadają długie, białe pióra wokół twarzy, przypominające ludzkie wąsy.

Ptaki te aktywne są głównie w ciągu dnia i charakteryzują się hałaśliwością. Jeden osobnik może przyciągać uwagę swym głośnym głosem na odległość kilku kilometrów. W naturze znane są z agresywności i szybkiego tempa życia, co sprawia że czasami uważane są za szkodniki ze względu na niszczenie upraw i polowanie na mniejsze ptaki.

Wąsacze są popularnymi celami dla myśliwych z uwagi na cenioną skórę ze względu na jej piękno i trwałość, a także ze względu na smaczne oraz wartościowe odżywczo mięso. Pamiętajmy jednak, że w niektórych krajach obowiązują specjalne przepisy regulujące polowanie tych ptaków w celu ochrony przed nadmiernym wybiciem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wąsacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wypalić

wystrzelić.