Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wąsacz

wąsacz

stary kogut dropia.

Wąsacz to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do starego koguta dropia. Kogut dropia jest gatunkiem ptaka z rodziny kur, który jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Jego charakterystycznym cechą jest długi, biały dziób i ciemne pióra. Wąsacz to określenie używane w odniesieniu do starszych osobników tego gatunku, ponieważ mają one długie, białe pióra wokół twarzy, które przypominają wąsy.

Koguty dropia są zazwyczaj aktywne w porze dnia i są bardzo hałaśliwe. Ich charakterystyczny głos można usłyszeć na odległość kilku kilometrów. Są one również znane ze swojej agresywności i szybkiego tempa życia. Są one czasami uważane za szkodniki, ponieważ mogą niszczyć uprawy i polować na mniejsze ptaki.

Wąsacze są popularnymi celami myśliwych, ponieważ ich skóra jest ceniona za swoje piękno i trwałość. Ich mięso jest również smaczne i bogate w wartości odżywcze. W niektórych krajach istnieją specjalne przepisy dotyczące polowania na te ptaki, aby chronić je przed nadmiernym połowem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wąsacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

włosień kręty

zob. trychina.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

wilczura

futro z wilczych skór.

wypalić

wystrzelić.