Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wykształcać

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

Wykształcać to proces budowania poroża przez jeleniowate, który występuje u samców tych zwierząt. Poroże jest tworzonym na głowie z wyżej położonych części czaszki, a nie jest trwałym narządem kostnym, lecz jedynie osłoniętym naskórkiem. Proces wykształcania odbywa się co roku, a cały cykl składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap to odlew młodego poroża, w którym szczyt kostny zaczyna rosnąć już w okresie letnim (po okresie rui niedźwiedzi). Następnie następuje stadium przystosowawcze i dolanie poroża, kiedy to dochodzi do wzrostu kształtu poroża i ostatecznej jego formy. Kolejnym etapem jest tzw. szlifowanie poroża, czyli moment utraty miękkości przez miąższ kostny oraz czas opuszczania miąższu i trocin z wnętrza poroża.

Proces wykształcania jest ściśle powiązany z działaniem hormonów płciowych u jeleniowatych i zależy od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia. Czas trwania poszczególnych faz może być różny dla poszczególnych gatunków jeleniowatych oraz również dla osobników w obrębie danego gatunku.

Podsumowując, wykształcanie to proces budowania poroża przez jeleniowate samce, który zachodzi cyklicznie co roku i obejmuje kilka etapów od odlewania młodego poroża do ostatecznego szlifowania i opuszczenia poroża. Proces ten jest ściśle związany z działaniem hormonów płciowych oraz uzależniony od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykształcać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczura

futro z wilczych skór.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wycie

przeciągły głos wilka.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.