Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wykształcać

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

Wykształcać to proces budowania poroża przez jeleniowate, który występuje u samców tych zwierząt. Poroże jest tworzonym na głowie z wyżej położonych części czaszki, a nie jest trwałym narządem kostnym, lecz jedynie osłoniętym naskórkiem. Proces wykształcania odbywa się co roku, a cały cykl składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap to odlew młodego poroża, w którym szczyt kostny zaczyna rosnąć już w okresie letnim (po okresie rui niedźwiedzi). Następnie następuje stadium przystosowawcze i dolanie poroża, kiedy to dochodzi do wzrostu kształtu poroża i ostatecznej jego formy. Kolejnym etapem jest tzw. szlifowanie poroża, czyli moment utraty miękkości przez miąższ kostny oraz czas opuszczania miąższu i trocin z wnętrza poroża.

Proces wykształcania jest ściśle powiązany z działaniem hormonów płciowych u jeleniowatych i zależy od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia. Czas trwania poszczególnych faz może być różny dla poszczególnych gatunków jeleniowatych oraz również dla osobników w obrębie danego gatunku.

Podsumowując, wykształcanie to proces budowania poroża przez jeleniowate samce, który zachodzi cyklicznie co roku i obejmuje kilka etapów od odlewania młodego poroża do ostatecznego szlifowania i opuszczenia poroża. Proces ten jest ściśle związany z działaniem hormonów płciowych oraz uzależniony od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykształcać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wataha

stado dzików lub wilków.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

włosień kręty

zob. trychina.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)