Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wykształcać

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

Wykształcać to proces budowania poroża przez jeleniowate, który występuje u samców tych zwierząt. Poroże jest tworzonym na głowie z wyżej położonych części czaszki, a nie jest trwałym narządem kostnym, lecz jedynie osłoniętym naskórkiem. Proces wykształcania odbywa się co roku, a cały cykl składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap to odlew młodego poroża, w którym szczyt kostny zaczyna rosnąć już w okresie letnim (po okresie rui niedźwiedzi). Następnie następuje stadium przystosowawcze i dolanie poroża, kiedy to dochodzi do wzrostu kształtu poroża i ostatecznej jego formy. Kolejnym etapem jest tzw. szlifowanie poroża, czyli moment utraty miękkości przez miąższ kostny oraz czas opuszczania miąższu i trocin z wnętrza poroża.

Proces wykształcania jest ściśle powiązany z działaniem hormonów płciowych u jeleniowatych i zależy od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia. Czas trwania poszczególnych faz może być różny dla poszczególnych gatunków jeleniowatych oraz również dla osobników w obrębie danego gatunku.

Podsumowując, wykształcanie to proces budowania poroża przez jeleniowate samce, który zachodzi cyklicznie co roku i obejmuje kilka etapów od odlewania młodego poroża do ostatecznego szlifowania i opuszczenia poroża. Proces ten jest ściśle związany z działaniem hormonów płciowych oraz uzależniony od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykształcać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.