Definicja hasła: wykształcać
- wykształcać, wykształcać, nasadzać
budować poroże przez jeleniowate.
Wykształcać to proces budowania poroża przez jeleniowate, który występuje u samców tych zwierząt. Poroże jest tworzonym na głowie z wyżej położonych części czaszki, a nie jest trwałym narządem kostnym, lecz jedynie osłoniętym naskórkiem. Proces wykształcania odbywa się co roku, a cały cykl składa się z kilku etapów.
Pierwszy etap to odlew młodego poroża, w którym szczyt kostny zaczyna rosnąć już w okresie letnim (po okresie rui niedźwiedzi). Następnie następuje stadium przystosowawcze i dolanie poroża, kiedy to dochodzi do wzrostu kształtu poroża i ostatecznej jego formy. Kolejnym etapem jest tzw. szlifowanie poroża, czyli moment utraty miękkości przez miąższ kostny oraz czas opuszczania miąższu i trocin z wnętrza poroża.
Proces wykształcania jest ściśle powiązany z działaniem hormonów płciowych u jeleniowatych i zależy od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia. Czas trwania poszczególnych faz może być różny dla poszczególnych gatunków jeleniowatych oraz również dla osobników w obrębie danego gatunku.
Podsumowując, wykształcanie to proces budowania poroża przez jeleniowate samce, który zachodzi cyklicznie co roku i obejmuje kilka etapów od odlewania młodego poroża do ostatecznego szlifowania i opuszczenia poroża. Proces ten jest ściśle związany z działaniem hormonów płciowych oraz uzależniony od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykształcać w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wtok
wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.
- walić
o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.
- wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)
ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)
- wabidło
urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.
- worek
woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.
- warowanie
pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.
- wycie
przeciągły głos wilka.
- wnyk
pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)
- wyżeł niemiecki krótkowłosy
pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)