Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wżery

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

Wżery to niepożądane wgłębienia powstające w przewodzie lufy broni palnej na skutek działania rdzy, resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki. Wżery są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzenia lufy i zmniejszenia jej skuteczności. Powstają one wskutek długotrwałego użytkowania broni palnej, a proces ten może ulegać przyspieszeniu przy częstym używaniu broni w trudnych warunkach.

Rdza i resztki spalonego prochu tworzą warstwę osadu na ściankach lufy, co może prowadzić do gromadzenia się wgłębień. Materiały inicjujące ze spłonki również mogą przyczynić się do powstawania wżerów. Aby zapobiec temu zjawisku, konieczne jest regularne czyszczenie broni i stosowanie odpowiednich środków ochronnych mających zapobiec korozji. Dodatkowo ważne jest odpowiednie dopasowanie amunicji do broni oraz prawidłowe przechowywanie.

W przypadku wystąpienia wżerów w lufie broni, zalecane jest skontaktowanie się z profesjonalnym strzelcem lub specjalistami od broni palnej, aby uzyskać poradę dotyczącą naprawy lub ewentualnej wymiany lufy. Dopilnowanie tych kwestii ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa użytkownika oraz utrzymania broni w odpowiednim stanie technicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wżery w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wilczura

futro z wilczych skór.

wiecha

inaczej polano.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wiecheć

inaczej pędzel.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.