Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wżery

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

Wżery to niepożądane zjawisko, które może wystąpić w przewodzie lufy broni palnej. Powstają one wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki. Wżery są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą powodować uszkodzenia lufy, a tym samym zmniejszać jej skuteczność.

Wżery powstają wskutek długotrwałego użytkowania broni palnej. Proces ten jest szybszy, jeśli broń jest używana często i w trudnych warunkach. Rdza i resztki spalonego prochu tworzą warstwę osadu na ściankach lufy, która może zacząć się gromadzić i tworzyć wgłębienia. Materiały inicjujące ze spłonki mogą również przyczynić się do powstawania wżerów.

Aby uniknąć powstawania wżerów, należy regularnie czyścić broń palną i stosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec korozji. Należy również upewnić się, że amunicja jest odpowiednio dobrana do broni i że jest ona prawidłowo przechowywana. Jeśli w lufie pojawi się już wgłębienie, należy skontaktować się z profesjonalnym strzelcem lub specjalistami od broni palnej, aby uzyskać poradę dotyczącą naprawy lub wymiany lufy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wżery w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

wiecheć

inaczej pędzel.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.