Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wżery

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

Wżery to niepożądane wgłębienia powstające w przewodzie lufy broni palnej na skutek działania rdzy, resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki. Wżery są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzenia lufy i zmniejszenia jej skuteczności. Powstają one wskutek długotrwałego użytkowania broni palnej, a proces ten może ulegać przyspieszeniu przy częstym używaniu broni w trudnych warunkach.

Rdza i resztki spalonego prochu tworzą warstwę osadu na ściankach lufy, co może prowadzić do gromadzenia się wgłębień. Materiały inicjujące ze spłonki również mogą przyczynić się do powstawania wżerów. Aby zapobiec temu zjawisku, konieczne jest regularne czyszczenie broni i stosowanie odpowiednich środków ochronnych mających zapobiec korozji. Dodatkowo ważne jest odpowiednie dopasowanie amunicji do broni oraz prawidłowe przechowywanie.

W przypadku wystąpienia wżerów w lufie broni, zalecane jest skontaktowanie się z profesjonalnym strzelcem lub specjalistami od broni palnej, aby uzyskać poradę dotyczącą naprawy lub ewentualnej wymiany lufy. Dopilnowanie tych kwestii ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa użytkownika oraz utrzymania broni w odpowiednim stanie technicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wżery w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.