Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wataha

wataha

stado dzików lub wilków.

Wataha to grupa dzików lub wilków, która składa się zwykle z samca alfa, samicy alfa i ich potomstwa. Wataha jest hierarchicznie zorganizowana i składa się z kilku rodzin, które są ze sobą powiązane. Samiec alfa jest głową watahy i jego rola polega na ochronie jej członków przed niebezpieczeństwami. Samica alfa jest odpowiedzialna za wychowanie młodych i utrzymanie porządku w watasze. Wataha może liczyć od kilku do kilkudziesięciu osobników, w zależności od gatunku.

Watahy dzików i wilków są bardzo ważne dla środowiska naturalnego, ponieważ regulują populacje innych zwierząt. Watahy są również ważne dla ludzi, ponieważ chronią przed szkodnikami i regulują populacje dzikich zwierząt, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi lub ich upraw.

Watahy mają również swoje własne tradycje i obyczaje. Wilki w watasze mają swoje określone role społeczne i hierarchię, a także określone sposoby komunikacji między sobą. Dzikie watahy mają również swoje określone sposoby polowania i łowienia oraz określone miejsca do odpoczynku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wataha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włosień kręty

zob. trychina.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wycie

przeciągły głos wilka.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.