Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wataha

wataha

stado dzików lub wilków.

Wataha to grupa dzików lub wilków, która składa się zwykle z samca alfa, samicy alfa i ich potomstwa. Wataha jest hierarchicznie zorganizowana i składa się z kilku rodzin, które są ze sobą powiązane. Samiec alfa jest głową watahy i jego rola polega na ochronie jej członków przed niebezpieczeństwami. Samica alfa jest odpowiedzialna za wychowanie młodych i utrzymanie porządku w watasze. Wataha może liczyć od kilku do kilkudziesięciu osobników, w zależności od gatunku.

Watahy dzików i wilków są bardzo ważne dla środowiska naturalnego, ponieważ regulują populacje innych zwierząt. Watahy są również ważne dla ludzi, ponieważ chronią przed szkodnikami i regulują populacje dzikich zwierząt, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi lub ich upraw.

Watahy mają również swoje własne tradycje i obyczaje. Wilki w watasze mają swoje określone role społeczne i hierarchię, a także określone sposoby komunikacji między sobą. Dzikie watahy mają również swoje określone sposoby polowania i łowienia oraz określone miejsca do odpoczynku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wataha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wilczek

młody wilk.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wąsacz

stary kogut dropia.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.