Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wiewiórka

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach lub sama je buduje. Żywi się pokarmem roślinnym oraz jajami i pisklętami. Żyje do 18 lat. Jest zwierzęciem łownym o całorocznym okresie ochronnym.

Wiewiórka (Sciurus) – gatunek z rzędu gryzoni, występujący w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ubarwienie sierści od rudego do czarnego, a charakterystyczny ogon puszysty i równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne, które zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach lub je samodzielnie buduje. Żywi się pokarmem roślinnym, ale także jajami i pisklętami innych ptaków. Ma okres życia do 18 lat i jest objęte całorocznym okresem ochronnym jako zwierzę łowne.

Wiewiórki są aktywne przez cały rok, jednak w okresie zimowym spędzają więcej czasu w norach. Zimują grupowo, chroniąc się przed drapieżnikami i korzystając ze wspólnego ciepła. Charakteryzują się szybkim uczeniem się oraz adaptacją do nowych warunków środowiskowych. Są inteligentne i potrafią szybko przyswoić nowe umiejętności, a nawet odnaleźć drogę do domu nawet po kilku dniach przeniesienia na duże odległości.

Wiewiórki pełnią istotną rolę w ekosystemie leśnym, pomagając utrzymać równowagę biologiczną poprzez kontrolowanie populacji owadów i innych małych zwierząt oraz rozpraszanie nasion drzew i krzewów. Stanowią również ważne źródło pożywienia dla innych drapieżników, takich jak ptaki, lisy czy wilki. Działają więc nie tylko jako konsumenty pokarmowe, lecz także mają istotny wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu leśnego poprzez swoje zachowania łowieckie oraz roznoszenie nasion roślinności.

Wiewiórki są nieodłączną częścią lasów oraz terenów leśnych, w których żyją i pełnią kluczową rolę ekologiczną poprzez swoje zachowania żywieniowe oraz adaptacyjne strategie przetrwania. Ich obecność sprzyja utrzymaniu różnorodności biologicznej oraz poprawia funkcjonowanie całego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wiewiórka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wypalić

wystrzelić.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

wełna

sierść muflona lub żubra.