Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wiewiórka

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach lub sama je buduje. Żywi się pokarmem roślinnym oraz jajami i pisklętami. Żyje do 18 lat. Jest zwierzęciem łownym o całorocznym okresie ochronnym.

Wiewiórka jest gatunkiem z rzędu gryzoni, który występuje w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ubarwienie jej sierści może być zmienne od rudego do czarnego, a ogon jest puszysty i równy długości ciała. Jest to zwierzę leśne nadrzewne, które zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach lub sama je buduje. Wiewiórka żywi się pokarmem roślinnym oraz jajami i pisklętami innych ptaków. Żyje do 18 lat i jest zwierzęciem łownym o całorocznym okresie ochronnym.

Wiewiórki są aktywne przez cały rok, ale w okresie zimowym spędzają więcej czasu w swoich norach. Zimują one w grupach, aby móc się ogrzać i chronić przed drapieżnikami. Wiewiórki szybko się uczą i szybko się przystosowują do nowych sytuacji. Są one bardzo inteligentne i potrafią uczyć się nowych umiejętności oraz odnajdywać drogę do domu po kilku dniach nawet po przeniesieniu ich na duże odległości.

Wiewiórki są ważnymi członkami ekosystemu leśnego, ponieważ pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej poprzez kontrolowanie populacji owadów i innych małych zwierząt oraz poprzez rozpraszanie nasion drzew i krzewów. Służą one także jako źródło pożywienia dla innych drapieżników, takich jak ptaki, lisy i wilki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wiewiórka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

wilczy dół

stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.

wycie

przeciągły głos wilka.