Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wiewiórka

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach lub sama je buduje. Żywi się pokarmem roślinnym oraz jajami i pisklętami. Żyje do 18 lat. Jest zwierzęciem łownym o całorocznym okresie ochronnym.

Wiewiórka jest gatunkiem z rzędu gryzoni, który występuje w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ubarwienie jej sierści może być zmienne od rudego do czarnego, a ogon jest puszysty i równy długości ciała. Jest to zwierzę leśne nadrzewne, które zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach lub sama je buduje. Wiewiórka żywi się pokarmem roślinnym oraz jajami i pisklętami innych ptaków. Żyje do 18 lat i jest zwierzęciem łownym o całorocznym okresie ochronnym.

Wiewiórki są aktywne przez cały rok, ale w okresie zimowym spędzają więcej czasu w swoich norach. Zimują one w grupach, aby móc się ogrzać i chronić przed drapieżnikami. Wiewiórki szybko się uczą i szybko się przystosowują do nowych sytuacji. Są one bardzo inteligentne i potrafią uczyć się nowych umiejętności oraz odnajdywać drogę do domu po kilku dniach nawet po przeniesieniu ich na duże odległości.

Wiewiórki są ważnymi członkami ekosystemu leśnego, ponieważ pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej poprzez kontrolowanie populacji owadów i innych małych zwierząt oraz poprzez rozpraszanie nasion drzew i krzewów. Służą one także jako źródło pożywienia dla innych drapieżników, takich jak ptaki, lisy i wilki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wiewiórka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wataha

stado dzików lub wilków.

wiecheć

inaczej pędzel.

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)