Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wtok

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

Wtok to wgłębienie w metalowej łusce naboju do broni kulowej powtarzalnej, które służy do wyrzucania łuski po strzale. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania broni, gdyż bez niego łuska pozostanie w komorze nabojowej i uniemożliwi dalsze strzelanie. Wtok jest zazwyczaj umieszczony na tylnej części łuski, a jego kształt zależy od typu broni.

Wtok jest tworzony przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak frezy lub wiertarki. Jego głębokość i szerokość musi być odpowiednio dobrana do typu broni, aby zapewnić prawidłowe działanie mechanizmu wyciągu. W przypadku nabojów bez wtoku, na łusce widnieje litera R (od słowa rimfire), co oznacza, że nabój ma zamknięty otwór na końcu i nie posiada wtoku. Przykładem takiego naboju jest 7 X 64.

Wtok jest ważnym elementem każdego naboju do broni kulowej powtarzalnej i musi być odpowiednio dopasowany do typu broni, aby zapewnić jej prawidłowe działanie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wtok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wypalić

wystrzelić.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wataha

stado dzików lub wilków.