Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wtok

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

Dziękuję za definicję. Wydaje się, że tylko drobne poprawki i uzupełnienia są potrzebne.

Wtok to wgłębienie w metalowej łusce naboju do broni kulowej powtarzalnej, które służy do wyrzucania łuski po strzale. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania broni, gdyż bez niego łuska pozostanie w komorze nabojowej i uniemożliwi dalsze strzelanie. Wtok jest zazwyczaj umieszczony na tylnej części łuski, a jego kształt zależy od typu broni.

Wtok jest tworzony przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak frezy lub wiertarki. Jego głębokość i szerokość musi być odpowiednio dobrana do typu broni, aby zapewnić prawidłowe działanie mechanizmu wyciągu. W przypadku nabojów bez wtoku, na łusce widnieje litera R (od słowa rimfire), co oznacza, że nabój ma zamknięty otwór na końcu i nie posiada wtoku. Przykładem takiego naboju jest 7 X 64.

Wtok jest ważnym elementem każdego naboju do broni kulowej powtarzalnej i musi być odpowiednio dopasowany do typu broni, aby zapewnić jej prawidłowe działanie. Brak wtoku uniemożliwi wystrzał przez zablokowanie mechanizmu wyciągu lub komory nabojowej. Z kolei nadmiernie pogłębiony wtok może prowadzić do uszkodzeń broni lub łusek oraz utrudniać cykliczną pracę mechanizmu powtarzalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wtok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.