Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wyrzutnik

wyrzutnik

zob. eżektor.

Wyrzutnik to integralna część broni łamanej, która ma za zadanie automatycznie usuwać łuski z komory nabojowej po oddaniu strzału. Składa się on z kilku elementów, takich jak zawór, sprężyna i mechanizm wyrzutowy. Zawór umieszczony w górnej części broni steruje otwarciem i zamknięciem komory nabojowej, umożliwiając wypchnięcie łusek. Sprężyna, umieszczona wewnątrz zaworu, napina mechanizm wyrzutowy, który odpowiada za usuwanie łusek. Energia wystrzału powoduje otwarcie zaworu i wypchnięcie łuski z komory nabojowej. Po strzale sprężyna napina ponownie mechanizm wyrzutowy, gotując go do kolejnego strzału.

Wyrzutnik stanowi istotny element broni łamanej, znacząco ułatwiający proces przeładowania. Dzięki temu myśliwy może skupić się na celowaniu i oddawaniu strzałów, zamiast ręcznie usuwać każdą łuskę z komory nabojowej. Jego obecność sprawia także, że przeładowanie broni jest szybsze i bardziej efektywne, co ma kluczowe znaczenie podczas polowania lub sportowego strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyrzutnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wypalić

wystrzelić.

włosień kręty

zob. trychina.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wilczek

młody wilk.