Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wyrzutnik

wyrzutnik

zob. eżektor.

Wyrzutnik to integralna część broni łamanej, która ma za zadanie automatycznie usuwać łuski z komory nabojowej po oddaniu strzału. Składa się on z kilku elementów, takich jak zawór, sprężyna i mechanizm wyrzutowy. Zawór umieszczony w górnej części broni steruje otwarciem i zamknięciem komory nabojowej, umożliwiając wypchnięcie łusek. Sprężyna, umieszczona wewnątrz zaworu, napina mechanizm wyrzutowy, który odpowiada za usuwanie łusek. Energia wystrzału powoduje otwarcie zaworu i wypchnięcie łuski z komory nabojowej. Po strzale sprężyna napina ponownie mechanizm wyrzutowy, gotując go do kolejnego strzału.

Wyrzutnik stanowi istotny element broni łamanej, znacząco ułatwiający proces przeładowania. Dzięki temu myśliwy może skupić się na celowaniu i oddawaniu strzałów, zamiast ręcznie usuwać każdą łuskę z komory nabojowej. Jego obecność sprawia także, że przeładowanie broni jest szybsze i bardziej efektywne, co ma kluczowe znaczenie podczas polowania lub sportowego strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyrzutnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wąsacz

stary kogut dropia.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.