Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wiatr

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - gdy pies pracuje z nosem przy ziemi.

Wiatr to zjawisko atmosferyczne, które występuje w przyrodzie i ma ogromny wpływ na łowiectwo. Jest to ruch powietrza, który może mieć różne prędkości i kierunki. Wiatr ma wpływ na zapachy, które są ważne dla myśliwych i ich psów. Zapachy są ważne, ponieważ pozwalają psom myśliwskim wykrywać zwierzynę lub ptactwo. Wiatr może przenosić zapachy na duże odległości, dzięki czemu psy myśliwskie mogą je wykrywać.

Psy myśliwskie mają dwa rodzaje węchu: górny i dolny. Górny węch jest używany, gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, aby wykrywać zapachy unoszące się w powietrzu. Dolny węch jest używany, gdy pies pracuje z nosem przy ziemi, aby wykrywać zapachy osadzone na powierzchni. Wiatr jest bardzo ważny dla tych dwóch rodzajów węchu, ponieważ może on unosić lub osadzać zapachy na powierzchni.

Wiatr jest więc bardzo ważnym elementem łowiectwa i ma ogromny wpływ na skuteczność psów myśliwskich. Dzięki niemu psy mogą skutecznie wykrywać zapachy i pomagać myśliwym w polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wiatr w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.