Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wiecha

wiecha

inaczej polano.

Wiecha to długi, wąski i cienki kawałek drewna, który jest używany w łowiectwie do wywoływania wilków. Jest to rodzaj polana, który jest używany do wywoływania wilków. Wiecha jest zazwyczaj wykonana z drewna sosnowego lub brzozowego i ma długość od kilku do kilkunastu centymetrów. Jest ona zazwyczaj zakończona małymi, okrągłymi końcami, które są przytwierdzone do końca polana.

Wiecha jest używana do wywoływania wilków poprzez stukanie nią o ziemię lub inne twarde powierzchnie. Stukanie wiechą powoduje, że wilki są w stanie usłyszeć dźwięk i przyciągnąć się do niego. Dzięki temu można je łatwo zlokalizować i pozyskać.

Wiecha jest również czasami używana jako symbol łowiectwa. Jest ona czasami noszona przez myśliwych na ramieniu lub na piersiach jako oznaka ich profesji. Jest to również czasami używana jako symbol narodowy w niektórych krajach, takich jak Polska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wiecha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

włosień kręty

zob. trychina.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wiecheć

inaczej pędzel.

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.