Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilcza odnoga

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

Wilcza odnoga (łac. processus retroflexus) to nietypowy element wieńca jelenia, wyrastający między opierakiem a koroną. Jest to dodatkowa odnoga, która występuje u niektórych osobników tego gatunku. Wilcza odnoga jest zazwyczaj mniejsza i słabsza niż pozostałe odnogi wieńca, a jej długość może sięgać od kilku do kilkunastu centymetrów. Zazwyczaj ma ona mniejsze i bardziej skręcone poroże niż pozostałe odnogi.

Wilcza odnoga jest często uważana za oznakę szlachetności i wyjątkowości jelenia, ponieważ jest to cecha, która występuje tylko u niektórych osobników. Dla myśliwych stanowi ważny element, gdyż może być uważana za oznakę dobrego trofeum łowieckiego i czasami również za symbol szczęścia lub powodzenia. Wilcza odnoga niesie ze sobą pewną tajemniczość i unikatowość, co sprawia, że jest ściśle obserwowana przez myśliwych podczas polowań i oceniana jako istotny czynnik atrakcyjności zwierzęcia jako trofeum łowieckie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilcza odnoga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wataha

stado dzików lub wilków.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

włosień kręty

zob. trychina.