Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wadera

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

Wadera to samica wilka, która jest odpowiedzialna za prowadzenie stada. Jest to jedna z najważniejszych postaci w środowisku wilków, ponieważ to ona decyduje o tym, gdzie i kiedy stado się przemieszcza. Wadera jest zazwyczaj starsza i doświadczona samica, która ma silny instynkt przywódczy. Jest odpowiedzialna za wszystkie decyzje dotyczące stada, w tym wybór miejsca na polowanie, wybór miejsca na odpoczynek i wybór partnera dla siebie i innych członków stada.

Wadera jest również odpowiedzialna za edukację młodych wilków. Uczy ich polować, chodzić po lesie i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jest także odpowiedzialna za utrzymanie porządku w stadzie i egzekwowanie reguł. Jeśli któryś z członków stada łamie reguły lub narusza hierarchię, wadera może go ukarać lub nawet usunąć ze stada.

Wadera jest bardzo ważną postacią w środowisku wilków i jej rola jest nie do przecenienia. Jej instynkt przywódczy i doświadczenie są niezbędne do utrzymania porządku i bezpieczeństwa w stadzie. Dzięki jej działaniom wilki mogą żyć harmonijnie i bezpiecznie we wspólnym stadzie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wadera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wełna

sierść muflona lub żubra.