Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wadera

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

Wadera to samica wilka będąca liderem stada i pełniąca kluczową rolę w jego funkcjonowaniu. Jej głównym zadaniem jest podejmowanie decyzji dotyczących przemieszczania się stada, wyboru miejsc polowań oraz odpoczynku. Wadera jest zazwyczaj starszą i doświadczoną samicą, posiadającą silny instynkt przywódczy. Ponadto, ma ona także za zadanie edukację młodych wilków, uczenie ich polowania oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wadera odpowiada również za utrzymanie porządku w stadzie i egzekwowanie reguł hierarchii. Jeśli któryś z członków stada łamie reguły lub narusza ustaloną hierarchię, wadera może zastosować odpowiednie kary lub nawet usunąć takiego osobnika ze stada. Jej doświadczenie oraz instynkt przywódczy sprawiają, że jest niezbędnym elementem zachowania harmonii i zapewnienia bezpieczeństwa w stadzie wilków.

Rola wadery jest niezwykle istotna dla funkcjonowania stada wilków, ponieważ to dzięki jej decyzjom oraz umiejętnościom wilki mogą żyć harmonijnie i bezpiecznie we wspólnym środowisku. Jej działania mają kluczowy wpływ na zachowanie porządku i struktury hierarchicznej w stadzie, co wpływa zarówno na codzienne funkcjonowanie jak i długoterminową stabilność grupy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wadera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wilczek

młody wilk.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wilczura

futro z wilczych skór.