Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wieniec

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest koroną (w której są co najmniej trzy odnogi). Tak więc prawidłowy wieniec dojrzałego byka to co najmniej dwunastak regularny.

Wieniec jest jednym z najważniejszych elementów trofeum jelenia byka, który składa się z poroża. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi: oczniak, nadoczniak i opierak. Dodatkowo zakończony jest koroną, która zawiera co najmniej trzy odnogi. Odnogi te składają się na co najmniej dwunastak regularny. Wieniec pełni istotną rolę w określaniu wieku i klasy jelenia byka oraz jest wykorzystywany do oceny wartości trofeum. Im więcej odnóg ma wieniec, tym większa jest wartość trofeum.

Oprócz tego wieniec służy do określenia wielkości i masy ciała byka. Im większy wieniec, tym większa masa ciała zwierzęcia. Pomaga również myśliwemu określić, czy dany byk jest już dojrzały, czy też niedojrzały. Symbolizuje również dumę i moc, a obecność wienca na trofeum łowiectwa świadczy o zdobyciu przez myśliwego trofeum z dzikiego zwierzęcia oraz o jego umiejętnościach i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wieniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wataha

stado dzików lub wilków.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)