Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wieniec

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest koroną (w której są co najmniej trzy odnogi). Tak więc prawidłowy wieniec dojrzałego byka to co najmniej dwunastak regularny.

Wieniec jest jednym z najważniejszych elementów trofeum jelenia byka, który składa się z poroża. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi: oczniak, nadoczniak i opierak. Dodatkowo zakończony jest koroną, która zawiera co najmniej trzy odnogi. Odnogi te składają się na co najmniej dwunastak regularny. Wieniec pełni istotną rolę w określaniu wieku i klasy jelenia byka oraz jest wykorzystywany do oceny wartości trofeum. Im więcej odnóg ma wieniec, tym większa jest wartość trofeum.

Oprócz tego wieniec służy do określenia wielkości i masy ciała byka. Im większy wieniec, tym większa masa ciała zwierzęcia. Pomaga również myśliwemu określić, czy dany byk jest już dojrzały, czy też niedojrzały. Symbolizuje również dumę i moc, a obecność wienca na trofeum łowiectwa świadczy o zdobyciu przez myśliwego trofeum z dzikiego zwierzęcia oraz o jego umiejętnościach i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wieniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wachlarz

ogon koguta głuszca.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wilczy dół

stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)