Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wieniec

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest koroną (w której są co najmniej trzy odnogi). Tak więc prawidłowy wieniec dojrzałego byka to co najmniej dwunastak regularny.

Wieniec jest jednym z najważniejszych elementów łowiectwa, ponieważ jest używany do określenia wieku i klasy jelenia byka. Wieniec jest również używany do określenia wartości trofeum. Im więcej odnóg ma wieniec, tym większa jest wartość trofeum.

Ponadto wieniec jest używany do określenia wielkości i masy ciała byka. Im większy wieniec, tym większa masa ciała byka. Wieniec może również pomóc myśliwemu określić, czy dany byk jest dojrzały, czy też niedojrzały.

Wieniec jest również uważany za symbol dumy i mocy. Jego obecność na trofeum łowiectwa oznacza, że myśliwy zdobył trofeum z dzikim zwierzęciem, co oznacza, że myśliwy ma dużo umiejętności i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wieniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wilczek

młody wilk.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.