Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wieniec

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest koroną (w której są co najmniej trzy odnogi). Tak więc prawidłowy wieniec dojrzałego byka to co najmniej dwunastak regularny.

Wieniec jest jednym z najważniejszych elementów trofeum jelenia byka, który składa się z poroża. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi: oczniak, nadoczniak i opierak. Dodatkowo zakończony jest koroną, która zawiera co najmniej trzy odnogi. Odnogi te składają się na co najmniej dwunastak regularny. Wieniec pełni istotną rolę w określaniu wieku i klasy jelenia byka oraz jest wykorzystywany do oceny wartości trofeum. Im więcej odnóg ma wieniec, tym większa jest wartość trofeum.

Oprócz tego wieniec służy do określenia wielkości i masy ciała byka. Im większy wieniec, tym większa masa ciała zwierzęcia. Pomaga również myśliwemu określić, czy dany byk jest już dojrzały, czy też niedojrzały. Symbolizuje również dumę i moc, a obecność wienca na trofeum łowiectwa świadczy o zdobyciu przez myśliwego trofeum z dzikiego zwierzęcia oraz o jego umiejętnościach i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wieniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyrzutnik

zob. eżektor.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.