Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wieniec

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest koroną (w której są co najmniej trzy odnogi). Tak więc prawidłowy wieniec dojrzałego byka to co najmniej dwunastak regularny.

Wieniec jest jednym z najważniejszych elementów trofeum jelenia byka, który składa się z poroża. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi: oczniak, nadoczniak i opierak. Dodatkowo zakończony jest koroną, która zawiera co najmniej trzy odnogi. Odnogi te składają się na co najmniej dwunastak regularny. Wieniec pełni istotną rolę w określaniu wieku i klasy jelenia byka oraz jest wykorzystywany do oceny wartości trofeum. Im więcej odnóg ma wieniec, tym większa jest wartość trofeum.

Oprócz tego wieniec służy do określenia wielkości i masy ciała byka. Im większy wieniec, tym większa masa ciała zwierzęcia. Pomaga również myśliwemu określić, czy dany byk jest już dojrzały, czy też niedojrzały. Symbolizuje również dumę i moc, a obecność wienca na trofeum łowiectwa świadczy o zdobyciu przez myśliwego trofeum z dzikiego zwierzęcia oraz o jego umiejętnościach i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wieniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.