Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wachlarz

wachlarz

ogon koguta głuszca.

Wachlarz to charakterystyczny ornament występujący na ogonie koguta głuszca, składający się z piór wystających po bokach. Tworzy on wygląd wachlarza, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów ubarwienia tego ptaka. Składa się z piór o różnych długościach i szerokościach, tworząc unikalny i efektowny wygląd. Pióra wchodzące w skład wachlarza są niezwykle długie i mają zaokrąglone końce oraz jasne ubarwienie, co sprawia, że stanowią wyraźną ozdobę.

Oprócz wachlarza, kogut głuszca cechuje się także innymi charakterystycznymi elementami ubarwienia, takimi jak czarna głowa i szyja oraz ciemnobrązowe pióra na brzuchu i plecach. Na skrzydłach i ogonie można zauważyć ciemniejsze plamy, które wyraźnie kontrastują z jasnymi piórami wchodzącymi w skład wachlarza. Wachlarz pełni istotną rolę nie tylko jako ozdobny element ubarwienia, ale również jako narzędzie służące do wykrywania potencjalnych zagrożeń oraz ostrzegania innych ptaków przed nimi.

Dzięki swojemu efektownemu wyglądowi, wachlarz jest widoczny na duże odległości, stanowiąc istotny element wizualny zarówno dla samicy kury niżniej, jak i dla innych osobników w danym otoczeniu. Jego obecność może być również sygnałem potencjalnym rywalom o dominację oraz wpływać na dyspozycje samic podczas doboru partnera do rozrodu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wachlarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wełna

sierść muflona lub żubra.

wataha

stado dzików lub wilków.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.