Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wycieranie poroża

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

Wycieranie poroża jest procesem, który zachodzi w przyrodzie, gdy jeleniowate zaczynają wycierać swoje poroża. Jest to naturalny proces, który ma na celu utrzymanie poroża w dobrym stanie. Wycieranie polega na ścieraniu starego i uszkodzonego poroża, aby umożliwić wzrost nowego. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia.

Poroże jeleniowatych składa się z rogów lub rogiem i szczecinami. Rogi są twarde i składają się z keratyny, a szczeciny są miękkie i składają się z mieszanki włosów i łoju. Wycieranie poroża polega na ścieraniu starego i uszkodzonego poroża rogów i szczecin, aby umożliwić wzrost nowego. Zwierzęta te mogą wycierać swoje poroża o drzewa lub inne twarde powierzchnie, aby usunąć stare i uszkodzone części.

Wycieranie poroża jest ważnym elementem utrzymania zdrowia jeleniowatych. Nowe poroże jest bardziej elastyczne i lepiej chroni przed urazami niż stare. Ponadto nowe poroże jest bardziej atrakcyjne dla samic, co może przyczynić się do większej liczebności populacji. Wycieranie poroża jest również ważne dla myśliwych, którzy chcą polować na te zwierzęta - im starsze i bardziej uszkodzone poroże, tym mniejsza szanse na sukces polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wycieranie poroża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczek

młody wilk.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wataha

stado dzików lub wilków.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wilczy dół

stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wilczura

futro z wilczych skór.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.