Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wycieranie poroża

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

Wycieranie poroża jest procesem, który zachodzi w przyrodzie, gdy jeleniowate zaczynają wycierać swoje poroża. Jest to naturalny proces, który ma na celu utrzymanie poroża w dobrym stanie. Wycieranie polega na ścieraniu starego i uszkodzonego poroża, aby umożliwić wzrost nowego. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia.

Poroże jeleniowatych składa się z rogów lub rogiem i szczecinami. Rogi są twarde i składają się z keratyny, a szczeciny są miękkie i składają się z mieszanki włosów i łoju. Wycieranie poroża polega na ścieraniu starego i uszkodzonego poroża rogów i szczecin, aby umożliwić wzrost nowego. Zwierzęta te mogą wycierać swoje poroża o drzewa lub inne twarde powierzchnie, aby usunąć stare i uszkodzone części.

Wycieranie poroża jest ważnym elementem utrzymania zdrowia jeleniowatych. Nowe poroże jest bardziej elastyczne i lepiej chroni przed urazami niż stare. Ponadto nowe poroże jest bardziej atrakcyjne dla samic, co może przyczynić się do większej liczebności populacji. Wycieranie poroża jest również ważne dla myśliwych, którzy chcą polować na te zwierzęta - im starsze i bardziej uszkodzone poroże, tym mniejsza szanse na sukces polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wycieranie poroża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wachlarz

ogon koguta głuszca.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.