Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczura

wilczura

futro z wilczych skór.

Wilczura to termin oznaczający futro wykonane z wilczych skór. W tradycji łowieckiej futra wilczury stanowiły cenione trofeum ze względu na swoją wartość estetyczną, trwałość oraz izolacyjne właściwości. Ze względu na naturalne właściwości wilczych skór, futra wilczury cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, co czyniły je doskonałym materiałem do produkcji odzieży ochronnej przed zimnem i wilgocią.

Ze względu na charakterystyczny wygląd i jakość wilczury, przetwarzanie skór wilczych wymagało specjalistycznej wiedzy i umiejętności garbarza. Stosowane techniki obróbki skór musiały zapewnić utrzymanie ich trwałości i zachowanie walorów estetycznych. Dzięki swojej naturalnej strukturze oraz wyjątkowej miękkości, futra wilczury były cenione nie tylko w kontekście funkcjonalnym, ale także jako element luksusowego ubioru i ozdoby.

Współcześnie wykorzystanie skór wilka do produkcji futer jest regulowane przez przepisy dotyczące ochrony gatunkowej i prawa łowieckiego. Ponadto, rozwój działań na rzecz ochrony przyrody oraz etycznych standardów branży mody sprawia, że produkcja oraz noszenie odzieży z futra zwierzęcego staje się coraz bardziej kontrowersyjne.

Podsumowując, wilczura to futro z wilczych skór charakteryzujące się wysoką wartością estetyczną, trwałością i izolacyjnymi właściwościami. Jego wykorzystanie było cenione w tradycji łowieckiej zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Jednak ze względu na rosnące ograniczenia prawne oraz zmieniające się społeczne normy, znaczenie i popularność futer z naturalnych skór zwierzęcych ulega zmianie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

wilczek

młody wilk.

wachlarz

ogon koguta głuszca.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.