Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczura

wilczura

futro z wilczych skór.

Wilczura to termin oznaczający futro wykonane z wilczych skór. W tradycji łowieckiej futra wilczury stanowiły cenione trofeum ze względu na swoją wartość estetyczną, trwałość oraz izolacyjne właściwości. Ze względu na naturalne właściwości wilczych skór, futra wilczury cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, co czyniły je doskonałym materiałem do produkcji odzieży ochronnej przed zimnem i wilgocią.

Ze względu na charakterystyczny wygląd i jakość wilczury, przetwarzanie skór wilczych wymagało specjalistycznej wiedzy i umiejętności garbarza. Stosowane techniki obróbki skór musiały zapewnić utrzymanie ich trwałości i zachowanie walorów estetycznych. Dzięki swojej naturalnej strukturze oraz wyjątkowej miękkości, futra wilczury były cenione nie tylko w kontekście funkcjonalnym, ale także jako element luksusowego ubioru i ozdoby.

Współcześnie wykorzystanie skór wilka do produkcji futer jest regulowane przez przepisy dotyczące ochrony gatunkowej i prawa łowieckiego. Ponadto, rozwój działań na rzecz ochrony przyrody oraz etycznych standardów branży mody sprawia, że produkcja oraz noszenie odzieży z futra zwierzęcego staje się coraz bardziej kontrowersyjne.

Podsumowując, wilczura to futro z wilczych skór charakteryzujące się wysoką wartością estetyczną, trwałością i izolacyjnymi właściwościami. Jego wykorzystanie było cenione w tradycji łowieckiej zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Jednak ze względu na rosnące ograniczenia prawne oraz zmieniające się społeczne normy, znaczenie i popularność futer z naturalnych skór zwierzęcych ulega zmianie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczura w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)