Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: włóczka

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

W procesie włóczki, zarówno człowiek jak i pies może wlec zabitego zwierza lub ptaka, jednak często można spotkać się z sytuacją, gdzie to pies trzyma na smyczy upolowanego ptaka lub zwierzaka. Istotne jest, aby warnunki wykonywania włóczki adekwatnie do miejscowych przepisów oraz dbanie o etyczne traktowanie zwierząt.

Włóczka ma również zastosowanie praktyczne w ochronie stad przed drapieżnikami. Może posłużyć do zwabienia wilka lub lisa w celu odstraszenia ich od stad bydła lub innych hodowanych zwierząt gospodarskich. Dzięki tej technice można skutecznie zaradzić problemowi drapieżników atakujących mienie hodowlane.

Włóczka stanowi istotny element szkolenia myśliwskiego oraz dbałości o równowagę ekosystemu leśnego, a jej odpowiednie wykorzystanie wymaga znajomości tradycji i przepisów dotyczących polowań oraz ochrony przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj włóczka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

włosień kręty

zob. trychina.