Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wędrowny

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

Wędrowny to określenie, które może być używane zarówno w odniesieniu do zwierzyny, jak i ptactwa. W przypadku zwierzyny wędrownej, oznacza to zwierzęta, które często zmieniają miejsce pobytu. Mogą one przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia lub lepszych warunków życia. Przykładem takich zwierząt są jelenie, daniele i inne gatunki dzikich zwierząt.

Jeśli chodzi o ptactwo wędrowne, oznacza to gatunki ptaków, które odlatują na południe w jesieni i powracają na północ wiosną. Przykłady takich ptaków to mewa białogrzbieta, gołąb szponiasty i inne gatunki ptaków migrujących. Ptaki te odlatują na południe w poszukiwaniu cieplejszych klimatów i lepszych warunków do życia oraz łatwego dostępu do pożywienia. Wiosną powracają na północ, aby skorzystać z lepszych warunków do rozmnażania się i hodowli potomstwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wędrowny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiecha

inaczej polano.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wiecheć

inaczej pędzel.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.