Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wędrowny

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

Wędrowny to określenie, które może być używane zarówno w odniesieniu do zwierzyny, jak i ptactwa. W przypadku zwierzyny wędrownej, oznacza to zwierzęta, które często zmieniają miejsce pobytu. Mogą one przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia lub lepszych warunków życia. Przykładem takich zwierząt są jelenie, daniele i inne gatunki dzikich zwierząt.

Jeśli chodzi o ptactwo wędrowne, oznacza to gatunki ptaków, które odlatują na południe w jesieni i powracają na północ wiosną. Przykłady takich ptaków to mewa białogrzbieta, gołąb szponiasty i inne gatunki ptaków migrujących. Ptaki te odlatują na południe w poszukiwaniu cieplejszych klimatów i lepszych warunków do życia oraz łatwego dostępu do pożywienia. Wiosną powracają na północ, aby skorzystać z lepszych warunków do rozmnażania się i hodowli potomstwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wędrowny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wataha

stado dzików lub wilków.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.