Definicja hasła: wędrowny
- wędrowny
1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.
Wędrowny to określenie, które może być używane zarówno w odniesieniu do zwierzyny, jak i ptactwa. W przypadku zwierzyny wędrownej, oznacza to zwierzęta, które często zmieniają miejsce pobytu. Mogą one przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia lub lepszych warunków życia. Przykładem takich zwierząt są jelenie, daniele i inne gatunki dzikich zwierząt.
Jeśli chodzi o ptactwo wędrowne, oznacza to gatunki ptaków, które odlatują na południe w jesieni i powracają na północ wiosną. Przykłady takich ptaków to mewa białogrzbieta, gołąb szponiasty i inne gatunki ptaków migrujących. Ptaki te odlatują na południe w poszukiwaniu cieplejszych klimatów i lepszych warunków do życia oraz łatwego dostępu do pożywienia. Wiosną powracają na północ, aby skorzystać z lepszych warunków do rozmnażania się i hodowli potomstwa.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wędrowny w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wydra, wydra (Lutra lutra L.)
gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)
- wietrznik
nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.
- wżery, wżery, rak
wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.
- wielotykowość
rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.
- wyżły
grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)
- wtok
wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.
- wlot
miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.
- wataha
stado dzików lub wilków.
- wyciec
o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.