Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wędrowny

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

Wędrowny to określenie, które odnosi się zarówno do zwierzyny, jak i ptactwa. W kontekście zwierzyny, termin ten odnosi się do gatunków zwierząt, które często zmieniają miejsce pobytu ze względu na poszukiwanie pożywienia lub lepszych warunków życia. Przykłady takiej wędrownej zwierzyny to jelenie, daniele oraz inne dzikie gatunki zwierząt. Z kolei w przypadku ptactwa wędrownego termin ten odnosi się do gatunków ptaków, które migrują na duże odległości. Ptaki te opuszczają swoje zimowe tereny w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania i dostępu do pożywienia, a latem powracają na północ w celu rozmnażania się i wykarmiania młodych.

Ptaki wędrowne przemieszczają się między różnymi regionami geograficznymi w określonej sekwencji sezonowej; zazwyczaj migrują między miejscami lęgowymi a zimowiskowymi. Ich zachowanie migracyjne jest adaptacją do zmienności warunków środowiskowych oraz źródła pokarmu. Podobnie wędrowna zwierzyna dostosowuje swoje poruszanie się do zapewnienia sobie odpowiednich warunków życia przez cały rok.

Zarówno zachowanie migracyjne ptaków, jak i poruszanie się zwierzyny wędrownej ma istotne znaczenie zarówno dla ekosystemu, jak i dla ludzi. Stanowi bowiem istotny element dynamiki przyrody oraz może być monitorowane i regulowane poprzez programy ochrony środowiska naturalnego. Wsparcie i zrozumienie potrzeb ptaków i zwierząt migrujących jest kluczowe dla utrzymania ich populacji oraz zachowania równowagi ekologicznej na obszarach ich lęgowych i żerowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wędrowny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wypalić

wystrzelić.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wąsacz

stary kogut dropia.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.