Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wybijak

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

Wybijak to narzędzie, które służy do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego. Jest to bardzo ważny element wyposażenia myśliwego, ponieważ pozwala na usunięcie spłonek z naboju, co jest niezbędne do prawidłowego działania broni. Wybijak składa się z dwóch części: głowicy i trzonu. Głowica wybijaka jest wykonana z twardego metalu i ma specjalnie wyprofilowaną powierzchnię, która umożliwia wybicie spłonek z łuski naboju. Trzon wybijaka jest również wykonany z twardego metalu i ma dwa otwory, które umożliwiają mocowanie go do broni.

Aby użyć wybijaka, należy umieścić głowicę na łusce naboju i delikatnie uderzyć trzonem o stół lub inny twardy powierzchni. Uderzenie powoduje, że spłonek jest wypchnięty z łuski. Następnie można go usunąć przy pomocy szczypców lub innego narzędzia. Wybijak jest bardzo przydatnym narzędziem dla myśliwych, ponieważ pozwala na szybkie i bezpieczne usunięcie spłonek z naboju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wybijak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczy dół

stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wyrzutnik

zob. eżektor.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.