Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wybijak

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

Wybijak to narzędzie, które służy do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego. Jest to bardzo ważny element wyposażenia myśliwego, ponieważ pozwala na usunięcie spłonek z naboju, co jest niezbędne do prawidłowego działania broni. Wybijak składa się z dwóch części: głowicy i trzonu. Głowica wybijaka jest wykonana z twardego metalu i ma specjalnie wyprofilowaną powierzchnię, która umożliwia wybicie spłonek z łuski naboju. Trzon wybijaka jest również wykonany z twardego metalu i ma dwa otwory, które umożliwiają mocowanie go do broni.

Aby użyć wybijaka, należy umieścić głowicę na łusce naboju i delikatnie uderzyć trzonem o stół lub inny twardy powierzchni. Uderzenie powoduje, że spłonek jest wypchnięty z łuski. Następnie można go usunąć przy pomocy szczypców lub innego narzędzia. Wybijak jest bardzo przydatnym narzędziem dla myśliwych, ponieważ pozwala na szybkie i bezpieczne usunięcie spłonek z naboju.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wybijak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

wąsacz

stary kogut dropia.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wiecheć

inaczej pędzel.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wełna

sierść muflona lub żubra.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.