Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: węglarz

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

Węglarz to gatunek lisa, który charakteryzuje się czarnym umaszczeniem pyska, stawek i podbrzusza. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków lisa w Europie. Węglarze są zazwyczaj mniejsze od innych gatunków lisa, osiągając długość od 40 do 50 cm i wagę od 2 do 4 kg. Ich sierść jest ciemna i błyszcząca, z białymi plamami na brzuchu i pysku. Mają długie uszy i krótkie ogony.

Węglarze są aktywne w nocy, polując na małe zwierzęta takie jak myszy, norniki, ptaki i żaby. Są również znane ze swojego skłonności do przechodzenia przez granice terytorialne innych lisów, co może prowadzić do walk między samcami o terytorium. Węglarze są również znane ze swojej inteligencji i sprytu, co czyni je trudnymi do polowania.

Węglarze są również ważnymi drapieżnikami w ekosystemach Europy. Pomagają one utrzymać populacje ofiar na rozsądnym poziomie, co z kolei chroni inne gatunki przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się. Są również ważnymi członkami społeczności łowieckich, pomagając w utrzymaniu równowagi między drapieżnikami a ofiarami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj węglarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).