Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: węglarz

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

Węglarz to gatunek lisa (Vulpes vulpes) o charakterystycznym, ciemnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków lisa w Europie. Dorosłe osobniki węglarza osiągają zazwyczaj długość ciała wynoszącą od 40 do 50 cm oraz wagę mieszczącą się w zakresie od 2 do 4 kg. Ich sierść jest ciemna i błyszcząca, ze znacznymi różnicami indywidualnymi, takimi jak białe plamy na brzuchu i pysku. Węglarze są również wyróżniające się długimi uszami i stosunkowo krótkimi ogonami.

Węglarze są zwierzętami nocnymi, aktywnie polującymi na małe zwierzęta, takie jak myszy, norniki, ptaki i żaby. Znane są także ze swojej skłonności do przekraczania granic terytorialnych innych lisów, co czasem prowadzi do walk między samcami o dominację na danym obszarze. Inteligencja i spryt węglarzy czynią je trudnymi przeciwnikami dla myśliwych, a ich obecność wpływa na zachowanie równowagi ekologicznej w ekosystemach europejskich. Są ważnymi drapieżnikami, pomagając utrzymać populacje ofiar na zdrowym poziomie oraz chroniąc inne gatunki przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się. W konsekwencji odgrywają istotną rolę w ekosystemach oraz dla społeczności łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj węglarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wąsacz

stary kogut dropia.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.