Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: woliera

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

Woliera to duża klatka wykonana z siatki, służąca głównie do hodowli i przechowywania ptactwa łownego, takiego jak kuropatwy i bażanty. Konstrukcja woliery składa się z siatkowych ścian oraz dachu, które zapewniają odpowiednie warunki ptakom, utrzymując je wewnątrz i chroniąc przed drapieżnikami. Wewnątrz woliery znajduje się podłoga umożliwiająca swobodne poruszanie się ptaków. Dodatkowo, konstrukcja może zawierać drzwi lub bramki ułatwiające dostęp do ptaków.

Woliera powinna być wyposażona tak, aby zapewnić ptakom właściwe warunki życia; to oznacza odpowiednie światło, ciepło oraz dostęp do pożywienia i wody. Ważne jest także regularne czyszczenie i dezynfekcja woliery celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się chorób wśród ptaków. Ponadto wolierę należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku ptactwa, uwzględniając ich naturalne nawyki i zachowania.

Woliera pełni ważną funkcję zarówno hodowlaną, jak i ochronną dla ptactwa łownego, dając możliwość kontroli nad warunkami życia oraz umożliwiając przystosowanie otoczenia do potrzeb hodowlanych lub rekonwalescencji ptaków przed uwolnieniem ich na wolność.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj woliera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wiecha

inaczej polano.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wilczek

młody wilk.