Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: woliera

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

Woliera to duża klatka wykonana z siatki, służąca głównie do hodowli i przechowywania ptactwa łownego, takiego jak kuropatwy i bażanty. Konstrukcja woliery składa się z siatkowych ścian oraz dachu, które zapewniają odpowiednie warunki ptakom, utrzymując je wewnątrz i chroniąc przed drapieżnikami. Wewnątrz woliery znajduje się podłoga umożliwiająca swobodne poruszanie się ptaków. Dodatkowo, konstrukcja może zawierać drzwi lub bramki ułatwiające dostęp do ptaków.

Woliera powinna być wyposażona tak, aby zapewnić ptakom właściwe warunki życia; to oznacza odpowiednie światło, ciepło oraz dostęp do pożywienia i wody. Ważne jest także regularne czyszczenie i dezynfekcja woliery celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się chorób wśród ptaków. Ponadto wolierę należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku ptactwa, uwzględniając ich naturalne nawyki i zachowania.

Woliera pełni ważną funkcję zarówno hodowlaną, jak i ochronną dla ptactwa łownego, dając możliwość kontroli nad warunkami życia oraz umożliwiając przystosowanie otoczenia do potrzeb hodowlanych lub rekonwalescencji ptaków przed uwolnieniem ich na wolność.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj woliera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wypalić

wystrzelić.

wilczura

futro z wilczych skór.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

wąsacz

stary kogut dropia.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.