Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: woliera

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

Woliera to duża klatka wykonana z siatki, służąca głównie do hodowli i przechowywania ptactwa łownego, takiego jak kuropatwy i bażanty. Konstrukcja woliery składa się z siatkowych ścian oraz dachu, które zapewniają odpowiednie warunki ptakom, utrzymując je wewnątrz i chroniąc przed drapieżnikami. Wewnątrz woliery znajduje się podłoga umożliwiająca swobodne poruszanie się ptaków. Dodatkowo, konstrukcja może zawierać drzwi lub bramki ułatwiające dostęp do ptaków.

Woliera powinna być wyposażona tak, aby zapewnić ptakom właściwe warunki życia; to oznacza odpowiednie światło, ciepło oraz dostęp do pożywienia i wody. Ważne jest także regularne czyszczenie i dezynfekcja woliery celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się chorób wśród ptaków. Ponadto wolierę należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku ptactwa, uwzględniając ich naturalne nawyki i zachowania.

Woliera pełni ważną funkcję zarówno hodowlaną, jak i ochronną dla ptactwa łownego, dając możliwość kontroli nad warunkami życia oraz umożliwiając przystosowanie otoczenia do potrzeb hodowlanych lub rekonwalescencji ptaków przed uwolnieniem ich na wolność.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj woliera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.

wilczura

futro z wilczych skór.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wełna

sierść muflona lub żubra.

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)