Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wypierzyć się

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

Wypierzenie się to termin ornitologiczny opisujący proces zmiany upierzenia ptaka. Może on być wynikiem naturalnego cyklu życiowego ptaka, zmian warunków środowiskowych lub migracji. U dorosłych osobników, wypierzenie się oznacza zmianę barwy piór na bardziej charakterystyczną dla danego gatunku, podczas gdy u młodych ptaków jest to proces zamiany młodocianego upierzenia na dorosłe. Proces wypierzania się może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i jest czasami określany jako "przebudowa" lub "przemiana".

U dorosłych ptaków, wypierzenie się może być spowodowane sezonowymi zmianami warunków środowiskowych lub migracjami, natomiast u młodych osobników jest często związane z procesem dojrzewania i przygotowaniem do samodzielnego życia. W trakcie wypierzania się, ptaki pozbywają się starych piór, które zostają zastąpione nowymi. Nowe pióra są bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i chronią ptaka przed chorobami i pasożytami. Ponadto, są one atrakcyjniejsze dla potencjalnych partnerów i pomagają ptakom w walce o partnera.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wypierzyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

wilczura

futro z wilczych skór.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wiecha

inaczej polano.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.