Definicja hasła: wypierzyć się
- wypierzyć się
o ptakach: które zmieniły upierzenie.
Wypierzyć się to termin używany w ornitologii, który oznacza zmianę upierzenia ptaka. Zmiana ta może być wynikiem naturalnego cyklu życiowego lub zmiany warunków środowiskowych. W przypadku ptaków dorosłych, wypierzenie się oznacza zmianę barwy piór na bardziej charakterystyczną dla danego gatunku. W przypadku młodych ptaków, wypierzenie się oznacza zmianę piór z młodocianych na dorosłe.
Wypierzenie się jest procesem, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Proces ten jest czasami określany jako „przebudowa” lub „przemiana”. W przypadku dorosłych ptaków, wypierzenie się może być spowodowane sezonowymi zmianami warunków środowiskowych lub migracjami. W przypadku młodych ptaków, wypierzenie się jest często spowodowane dojrzewaniem i przygotowaniem do samodzielnego życia.
Podczas procesu wypierania się, ptaki mogą stracić swoje stare pióra i pojawić się nowe. Nowe pióra są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i lepiej chronią ptaka przed chorobami i pasożytami. Nowe pióra są również bardziej atrakcyjne dla potencjalnych partnerów i pomagają ptakom w konkurencji o partnera.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wypierzyć się w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wilczy chód
sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)
- wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)
ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)
- wieniec
poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)
- wjechać
o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.
- widłak
młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.
- wlot
miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.
- wielotykowość
rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.
- wypluwki
nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.
- wtok
wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.
- wychowalnia
pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.