Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wypierzyć się

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

Wypierzyć się to termin używany w ornitologii, który oznacza zmianę upierzenia ptaka. Zmiana ta może być wynikiem naturalnego cyklu życiowego lub zmiany warunków środowiskowych. W przypadku ptaków dorosłych, wypierzenie się oznacza zmianę barwy piór na bardziej charakterystyczną dla danego gatunku. W przypadku młodych ptaków, wypierzenie się oznacza zmianę piór z młodocianych na dorosłe.

Wypierzenie się jest procesem, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Proces ten jest czasami określany jako „przebudowa” lub „przemiana”. W przypadku dorosłych ptaków, wypierzenie się może być spowodowane sezonowymi zmianami warunków środowiskowych lub migracjami. W przypadku młodych ptaków, wypierzenie się jest często spowodowane dojrzewaniem i przygotowaniem do samodzielnego życia.

Podczas procesu wypierania się, ptaki mogą stracić swoje stare pióra i pojawić się nowe. Nowe pióra są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i lepiej chronią ptaka przed chorobami i pasożytami. Nowe pióra są również bardziej atrakcyjne dla potencjalnych partnerów i pomagają ptakom w konkurencji o partnera.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wypierzyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.