Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wypierzyć się

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

Wypierzyć się to termin używany w ornitologii, który oznacza zmianę upierzenia ptaka. Zmiana ta może być wynikiem naturalnego cyklu życiowego lub zmiany warunków środowiskowych. W przypadku ptaków dorosłych, wypierzenie się oznacza zmianę barwy piór na bardziej charakterystyczną dla danego gatunku. W przypadku młodych ptaków, wypierzenie się oznacza zmianę piór z młodocianych na dorosłe.

Wypierzenie się jest procesem, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Proces ten jest czasami określany jako „przebudowa” lub „przemiana”. W przypadku dorosłych ptaków, wypierzenie się może być spowodowane sezonowymi zmianami warunków środowiskowych lub migracjami. W przypadku młodych ptaków, wypierzenie się jest często spowodowane dojrzewaniem i przygotowaniem do samodzielnego życia.

Podczas procesu wypierania się, ptaki mogą stracić swoje stare pióra i pojawić się nowe. Nowe pióra są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i lepiej chronią ptaka przed chorobami i pasożytami. Nowe pióra są również bardziej atrakcyjne dla potencjalnych partnerów i pomagają ptakom w konkurencji o partnera.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wypierzyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.