Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wypierzyć się

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

Wypierzenie się to termin ornitologiczny opisujący proces zmiany upierzenia ptaka. Może on być wynikiem naturalnego cyklu życiowego ptaka, zmian warunków środowiskowych lub migracji. U dorosłych osobników, wypierzenie się oznacza zmianę barwy piór na bardziej charakterystyczną dla danego gatunku, podczas gdy u młodych ptaków jest to proces zamiany młodocianego upierzenia na dorosłe. Proces wypierzania się może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i jest czasami określany jako "przebudowa" lub "przemiana".

U dorosłych ptaków, wypierzenie się może być spowodowane sezonowymi zmianami warunków środowiskowych lub migracjami, natomiast u młodych osobników jest często związane z procesem dojrzewania i przygotowaniem do samodzielnego życia. W trakcie wypierzania się, ptaki pozbywają się starych piór, które zostają zastąpione nowymi. Nowe pióra są bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i chronią ptaka przed chorobami i pasożytami. Ponadto, są one atrakcyjniejsze dla potencjalnych partnerów i pomagają ptakom w walce o partnera.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wypierzyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wąsacz

stary kogut dropia.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.