Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wścieklizna

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku podejrzenia zarażenia konieczne są natychmiast zastrzyki z surowicy; u nie szczepionych zwierząt i ludzi następuje zgon.

Wścieklizna jest wywołana przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae, który jest przenoszony przez ugryzienie lub skaleczenie skóry. Wirus ten może być przenoszony przez wszystkie gatunki zwierząt, ale najczęściej spotykane są psy, koty, lisy i nietoperze. Zarażenie może również nastąpić poprzez kontakt z moczem lub kałem zwierzęcia chorego na wściekliznę.

Objawy wścieklizny u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, dreszcze, biegunkę i nudności. Choroba może również powodować halucynacje, drgawki i paraliż. U zwierząt objawy mogą obejmować agresję, ślinienie się, utratę apetytu i osłabienie.

Leczenie wścieklizny polega na podaniu surowicy anty-wściekliźniej (SAT) oraz leków przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. U ludzi leczenie musi być rozpoczęte w ciągu 24 godzin od ugryzienia lub skaleczenia skóry. U zwierząt leczenie jest trudniejsze i czasami niemożliwe do wykonania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wścieklizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyrzutnik

zob. eżektor.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

włosień kręty

zob. trychina.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)