Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wścieklizna

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku podejrzenia zarażenia konieczne są natychmiast zastrzyki z surowicy; u nie szczepionych zwierząt i ludzi następuje zgon.

Wścieklizna jest wywołana przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae, który jest przenoszony przez ugryzienie lub skaleczenie skóry. Wirus ten może być przenoszony przez wszystkie gatunki zwierząt, ale najczęściej spotykane są psy, koty, lisy i nietoperze. Zarażenie może również nastąpić poprzez kontakt z moczem lub kałem zwierzęcia chorego na wściekliznę.

Objawy wścieklizny u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, dreszcze, biegunkę i nudności. Choroba może również powodować halucynacje, drgawki i paraliż. U zwierząt objawy mogą obejmować agresję, ślinienie się, utratę apetytu i osłabienie.

Leczenie wścieklizny polega na podaniu surowicy anty-wściekliźniej (SAT) oraz leków przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. U ludzi leczenie musi być rozpoczęte w ciągu 24 godzin od ugryzienia lub skaleczenia skóry. U zwierząt leczenie jest trudniejsze i czasami niemożliwe do wykonania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wścieklizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczura

futro z wilczych skór.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wypalić

wystrzelić.

wełna

sierść muflona lub żubra.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)