Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wścieklizna

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku podejrzenia zarażenia konieczne są natychmiast zastrzyki z surowicy; u nie szczepionych zwierząt i ludzi następuje zgon.

Wścieklizna to wirusowa choroba przenoszona głównie przez ugryzienie lub skaleczenie skóry zarażonego zwierzęcia zawirusowanego rodzaju Rhabdoviridae. Choroba ta może być przenoszona przez różne gatunki zwierząt, jednak najczęściej związana jest z psami, kotami, lisami i nietoperzami. Dodatkowo, zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z moczem lub kałem chorej na wściekliznę zwierzyny. Objawy wścieklizny u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, dreszcze, biegunkę, nudności, halucynacje, drgawki oraz paraliż. U zwierząt stwierdza się agresję, ślinienie się, utratę apetytu i ogólne osłabienie. Leczenie wścieklizny polega na podaniu surowicy anty-wściekliźnianej (SAT) oraz leków przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. Dla ludzi konieczne jest rozpoczęcie leczenia w ciągu 24 godzin od ugryzienia lub skaleczenia skóry. Natomiast dla zwierząt leczenie jest trudniejsze i czasem niemożliwe do przeprowadzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wścieklizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wypalić

wystrzelić.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.