Definicja hasła: wścieklizna
- wścieklizna
niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku podejrzenia zarażenia konieczne są natychmiast zastrzyki z surowicy; u nie szczepionych zwierząt i ludzi następuje zgon.
Wścieklizna jest wywołana przez wirusa z rodziny Rhabdoviridae, który jest przenoszony przez ugryzienie lub skaleczenie skóry. Wirus ten może być przenoszony przez wszystkie gatunki zwierząt, ale najczęściej spotykane są psy, koty, lisy i nietoperze. Zarażenie może również nastąpić poprzez kontakt z moczem lub kałem zwierzęcia chorego na wściekliznę.
Objawy wścieklizny u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, dreszcze, biegunkę i nudności. Choroba może również powodować halucynacje, drgawki i paraliż. U zwierząt objawy mogą obejmować agresję, ślinienie się, utratę apetytu i osłabienie.
Leczenie wścieklizny polega na podaniu surowicy anty-wściekliźniej (SAT) oraz leków przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. U ludzi leczenie musi być rozpoczęte w ciągu 24 godzin od ugryzienia lub skaleczenia skóry. U zwierząt leczenie jest trudniejsze i czasami niemożliwe do wykonania.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wścieklizna w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wilczura
futro z wilczych skór.
- wżery, wżery, rak
wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.
- warchlak
dzik w pierwszym roku życia.
- wybębniać kunę
wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.
- wąsy
kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.
- wypalić
wystrzelić.
- wełna
sierść muflona lub żubra.
- wabik
przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)
- warczeć
o rysiach wydających głos w czasie cieczki.