Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wścieklizna

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku podejrzenia zarażenia konieczne są natychmiast zastrzyki z surowicy; u nie szczepionych zwierząt i ludzi następuje zgon.

Wścieklizna to wirusowa choroba przenoszona głównie przez ugryzienie lub skaleczenie skóry zarażonego zwierzęcia zawirusowanego rodzaju Rhabdoviridae. Choroba ta może być przenoszona przez różne gatunki zwierząt, jednak najczęściej związana jest z psami, kotami, lisami i nietoperzami. Dodatkowo, zakażenie może nastąpić poprzez kontakt z moczem lub kałem chorej na wściekliznę zwierzyny. Objawy wścieklizny u ludzi obejmują gorączkę, bóle mięśni i stawów, dreszcze, biegunkę, nudności, halucynacje, drgawki oraz paraliż. U zwierząt stwierdza się agresję, ślinienie się, utratę apetytu i ogólne osłabienie. Leczenie wścieklizny polega na podaniu surowicy anty-wściekliźnianej (SAT) oraz leków przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. Dla ludzi konieczne jest rozpoczęcie leczenia w ciągu 24 godzin od ugryzienia lub skaleczenia skóry. Natomiast dla zwierząt leczenie jest trudniejsze i czasem niemożliwe do przeprowadzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wścieklizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wilczura

futro z wilczych skór.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.