Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: widlica

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

Widlica jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wieńca jelenia. Jest to rozwidlenie odnogi lub tyki, które tworzy kształt litery V. Widlica może być zarówno duża, jak i mała, w zależności od wielkości i wieku zwierzęcia. Widlica jest często uważana za oznakę dojrzałości i siły danego jelenia.

Widlica może być również używana do określenia wieku danego jelenia. Im większa widlica, tym starszy jest zwierzak. Widlica może mieć również inne zastosowania, takie jak określenie płci danego jelenia. Samce mają tendencję do posiadania większych i bardziej rozbudowanych widlic niż samice.

Widlica jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym ocenić wielkość i wiek danego jelenia oraz określić płeć zwierzaka. Widlica może być również uważana za oznakę siły i dojrzałości danego zwierzaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj widlica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wypalić

wystrzelić.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

włosień kręty

zob. trychina.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.