Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: widlica

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

Widlica to rozwidlenie odnogi lub tyki w kształcie litery V, stanowiące charakterystyczny element wieńca jelenia. Może przyjmować różne rozmiary, zależne od wieku i wielkości zwierzęcia. Jest używana do określenia wieku, płci oraz dojrzałości danego jelenia — im większa widlica, tym starszy i silniejszy zwierzak. W łowiectwie stanowi istotny element służący do oceny zwierzyny podczas polowań. Widlicę można także wykorzystać do określenia płci jelenia - samce zazwyczaj posiadają większe i bardziej rozbudowane widlice niż samice.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj widlica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

włosień kręty

zob. trychina.

wilczek

młody wilk.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wyrzutnik

zob. eżektor.

wiecha

inaczej polano.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)