Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: widlica

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

Widlica to rozwidlenie odnogi lub tyki w kształcie litery V, stanowiące charakterystyczny element wieńca jelenia. Może przyjmować różne rozmiary, zależne od wieku i wielkości zwierzęcia. Jest używana do określenia wieku, płci oraz dojrzałości danego jelenia — im większa widlica, tym starszy i silniejszy zwierzak. W łowiectwie stanowi istotny element służący do oceny zwierzyny podczas polowań. Widlicę można także wykorzystać do określenia płci jelenia - samce zazwyczaj posiadają większe i bardziej rozbudowane widlice niż samice.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj widlica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wiecheć

inaczej pędzel.

wełna

sierść muflona lub żubra.

wycie

przeciągły głos wilka.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.