Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wlot

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

Wlot w łowiectwie określa miejsce, w które trafił pocisk wystrzelony przez myśliwego. Jest to istotne dla oceny skuteczności strzału oraz zrozumienia reakcji zwierzęcia na trafienie. Obserwacja wlotu może pomóc określić, czy strzał trafił w odpowiednie miejsce, co ma kluczowe znaczenie dla etycznego polowania i zapewnienia szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęcia.

Wlot może być zidentyfikowany poprzez obserwację miejsca trafienia na skórze lub sierści zwierzęcia, bądź też na otaczających go elementach, jeśli pocisk trafił w twardą powierzchnię. Dodatkowo, badanie śladów krwi oraz tkanek na miejscu trafienia pozwala określić jego dokładną lokalizację.

Po upolowaniu zwierzęcia myśliwi mogą także zbadać organy wewnętrzne, co umożliwia ocenę trafienia. Analiza narządów wewnętrznych pozwala oszacować, czy pocisk trafił we właściwe miejsce i czy zadane obrażenia były wystarczające do zapewnienia szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęcia.

Zrozumienie wlotu jest istotne dla prawidłowej oceny umiejętności strzeleckich oraz postępowania podczas polowania, a także dla minimalizacji cierpienia zwierząt łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wlot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wąsacz

stary kogut dropia.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.