Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wlot

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

Wlot w łowiectwie określa miejsce, w które trafił pocisk wystrzelony przez myśliwego. Jest to istotne dla oceny skuteczności strzału oraz zrozumienia reakcji zwierzęcia na trafienie. Obserwacja wlotu może pomóc określić, czy strzał trafił w odpowiednie miejsce, co ma kluczowe znaczenie dla etycznego polowania i zapewnienia szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęcia.

Wlot może być zidentyfikowany poprzez obserwację miejsca trafienia na skórze lub sierści zwierzęcia, bądź też na otaczających go elementach, jeśli pocisk trafił w twardą powierzchnię. Dodatkowo, badanie śladów krwi oraz tkanek na miejscu trafienia pozwala określić jego dokładną lokalizację.

Po upolowaniu zwierzęcia myśliwi mogą także zbadać organy wewnętrzne, co umożliwia ocenę trafienia. Analiza narządów wewnętrznych pozwala oszacować, czy pocisk trafił we właściwe miejsce i czy zadane obrażenia były wystarczające do zapewnienia szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęcia.

Zrozumienie wlotu jest istotne dla prawidłowej oceny umiejętności strzeleckich oraz postępowania podczas polowania, a także dla minimalizacji cierpienia zwierząt łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wlot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wataha

stado dzików lub wilków.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

worek

woreczek na śrut noszony przez myśliwych w epoce broni skałkowej.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wąsacz

stary kogut dropia.