Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wlot

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

Wlot w łowiectwie określa miejsce, w które trafił pocisk wystrzelony przez myśliwego. Jest to istotne dla oceny skuteczności strzału oraz zrozumienia reakcji zwierzęcia na trafienie. Obserwacja wlotu może pomóc określić, czy strzał trafił w odpowiednie miejsce, co ma kluczowe znaczenie dla etycznego polowania i zapewnienia szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęcia.

Wlot może być zidentyfikowany poprzez obserwację miejsca trafienia na skórze lub sierści zwierzęcia, bądź też na otaczających go elementach, jeśli pocisk trafił w twardą powierzchnię. Dodatkowo, badanie śladów krwi oraz tkanek na miejscu trafienia pozwala określić jego dokładną lokalizację.

Po upolowaniu zwierzęcia myśliwi mogą także zbadać organy wewnętrzne, co umożliwia ocenę trafienia. Analiza narządów wewnętrznych pozwala oszacować, czy pocisk trafił we właściwe miejsce i czy zadane obrażenia były wystarczające do zapewnienia szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęcia.

Zrozumienie wlotu jest istotne dla prawidłowej oceny umiejętności strzeleckich oraz postępowania podczas polowania, a także dla minimalizacji cierpienia zwierząt łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wlot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.