Definicja hasła: wilczy chód
- wilczy chód
sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy kilka wilków, ale nie potrafi podać ich liczby.
Wilczy chód jest charakterystycznym sposobem poruszania się wilków, polegającym na stawianiu nóg dokładnie w trop poprzednika przez wszystkie wilki w stadzie. Ten sposób poruszania tworzy ciągły ślad, który jest trudny do zauważenia dla laika, ale stanowi ważne źródło informacji dla doświadczonego tropiciela. Dzięki wilczemu chodowi można określić, czy w danym momencie przechodził jeden wilk czy całe stado, jednak nie pozwala to na dokładne określenie liczby zwierząt. Wilczy chód jest istotnym elementem łowiectwa, umożliwia lepsze zrozumienie zachowań i zwyczajów wilków oraz pozwala myśliwym na efektywniejsze planowanie polowań i określanie liczebności stada.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczy chód w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wilczy chód
sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)
- wyprzedzenie
mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)
- węglarz
lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.
- wypalić
wystrzelić.
- waga
kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.
- wnyk
pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)
- wieniec
poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)
- wybębniać kunę
wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.
- wabidło
urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.
- wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)
ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)