Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczy chód

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy kilka wilków, ale nie potrafi podać ich liczby.

Wilczy chód jest jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów poruszania się wilków. Wilki są zwierzętami stadnymi, więc wszystkie wilki w stadzie poruszają się w ten sam sposób. Wilki stawiają nogi dokładnie w trop poprzednika, co oznacza, że każdy kolejny wilk stawia nogę w tym samym miejscu, co poprzednik. W ten sposób tworzą one ciągły ślad, który można łatwo odczytać.

Wilczy chód jest bardzo trudny do zauważenia dla laika, ale dla dobrego tropiciela jest to bardzo łatwe. Dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy kilka wilków, ale nie potrafi podać ich liczby. Jest to możliwe dzięki temu, że każdy kolejny wilk stawia nogę w tym samym miejscu co poprzednik.

Wilczy chód jest bardzo ważnym elementem łowiectwa i pozwala myśliwym na lepsze zrozumienie zachowań wilków i ich zwyczajów. Pozwala również myśliwym na lepsze określenie liczebności stada oraz na lepsze planowanie polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczy chód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

wachlarz

ogon koguta głuszca.

wiecheć

inaczej pędzel.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wilczura

futro z wilczych skór.