Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczy chód

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy kilka wilków, ale nie potrafi podać ich liczby.

Wilczy chód jest charakterystycznym sposobem poruszania się wilków, polegającym na stawianiu nóg dokładnie w trop poprzednika przez wszystkie wilki w stadzie. Ten sposób poruszania tworzy ciągły ślad, który jest trudny do zauważenia dla laika, ale stanowi ważne źródło informacji dla doświadczonego tropiciela. Dzięki wilczemu chodowi można określić, czy w danym momencie przechodził jeden wilk czy całe stado, jednak nie pozwala to na dokładne określenie liczby zwierząt. Wilczy chód jest istotnym elementem łowiectwa, umożliwia lepsze zrozumienie zachowań i zwyczajów wilków oraz pozwala myśliwym na efektywniejsze planowanie polowań i określanie liczebności stada.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczy chód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wilczek

młody wilk.

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.