Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilczy chód

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy kilka wilków, ale nie potrafi podać ich liczby.

Wilczy chód jest charakterystycznym sposobem poruszania się wilków, polegającym na stawianiu nóg dokładnie w trop poprzednika przez wszystkie wilki w stadzie. Ten sposób poruszania tworzy ciągły ślad, który jest trudny do zauważenia dla laika, ale stanowi ważne źródło informacji dla doświadczonego tropiciela. Dzięki wilczemu chodowi można określić, czy w danym momencie przechodził jeden wilk czy całe stado, jednak nie pozwala to na dokładne określenie liczby zwierząt. Wilczy chód jest istotnym elementem łowiectwa, umożliwia lepsze zrozumienie zachowań i zwyczajów wilków oraz pozwala myśliwym na efektywniejsze planowanie polowań i określanie liczebności stada.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilczy chód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wypalić

wystrzelić.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)