Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wylot

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

Wylot to w broni myśliwskiej otwór przewodu lufy, przez który wychodzi pocisk. Jest to istotny element broni, decydujący o możliwości jej użycia. Wykonany zazwyczaj z metalu, ma określony kształt i rozmiar zależny od rodzaju broni oraz musi być dobrze dopasowany do naboju, aby zapewnić prawidłowe wystrzelenie pocisku. Dodatkowo termin "wylot" może oznaczać miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny po strzale, co jest istotne dla określenia trafienia oraz rozmiaru zadanych uszkodzeń.

W kontekście dzikiej zwierzyny "wylot" odnosi się także do wyjścia z nory, które jest kluczowe dla zwierząt jako punkt poszerzając ich terytorium i dostarczający pożywienie. Znalezienie "wylotu" bywa trudne, gdyż jest mały i może być zakryty pod warstwami piasku lub śniegu, co dodatkowo utrudnia jego lokalizację. Termin "wylot" jest więc bardzo wszechstronny, występując w różnych kontekstach myśliwskich i dziczyźnie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wylot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

wataha

stado dzików lub wilków.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wilczura

futro z wilczych skór.