Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wylot

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

Wylot to w broni myśliwskiej otwór przewodu lufy, przez który wychodzi pocisk. Jest to istotny element broni, decydujący o możliwości jej użycia. Wykonany zazwyczaj z metalu, ma określony kształt i rozmiar zależny od rodzaju broni oraz musi być dobrze dopasowany do naboju, aby zapewnić prawidłowe wystrzelenie pocisku. Dodatkowo termin "wylot" może oznaczać miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny po strzale, co jest istotne dla określenia trafienia oraz rozmiaru zadanych uszkodzeń.

W kontekście dzikiej zwierzyny "wylot" odnosi się także do wyjścia z nory, które jest kluczowe dla zwierząt jako punkt poszerzając ich terytorium i dostarczający pożywienie. Znalezienie "wylotu" bywa trudne, gdyż jest mały i może być zakryty pod warstwami piasku lub śniegu, co dodatkowo utrudnia jego lokalizację. Termin "wylot" jest więc bardzo wszechstronny, występując w różnych kontekstach myśliwskich i dziczyźnie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wylot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiecha

inaczej polano.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.