Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wylot

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

Wylot w broni myśliwskiej to otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk. Jest to jeden z najważniejszych elementów broni, ponieważ bez niego nie można byłoby strzelać. Wylot jest zazwyczaj wykonany z metalu i ma określony kształt i rozmiar, który zależy od rodzaju broni. Wylot musi być dobrze dopasowany do rodzaju naboju, aby umożliwić prawidłowe wystrzelenie pocisku.

Wylot może również oznaczać miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny. Kiedy myśliwy strzela do zwierzyny, kula wydostaje się z lufy broni i przebija skórę zwierzęcia, tworząc małe otwory. Te otwory są nazywane wylotami i są bardzo ważne dla myśliwych, ponieważ pozwalają im określić, gdzie trafiła kula i jak dużo uszkodzeń spowodowała.

Trzecim znaczeniem słowa „wylot” jest wyjście z nory. Nory są często używane przez dzikie zwierzęta jako schronienia przed drapieżnikami lub warunkami atmosferycznymi. Wyjście z nory jest ważne dla tych zwierząt, ponieważ pozwala im na poszerzenie swojego terytorium i dostarczenie sobie pożywienia. Wylot jest czasem trudny do znalezienia, ponieważ jest bardzo mały i może być ukryty pod warstwami piasku lub śniegu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wylot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.