Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wycinek

wycinek

trzyletni samiec dzika.

Wycinek to trzyletni samiec dzika, wyjątkowo ceniony przez myśliwych ze względu na smaczne i wartościowe mięso. W okresie wycinka mięso dzika uznawane jest za najsmaczniejsze. Ponadto, samce wycinki cechują się dużymi rozmiarami i siłą, co czyni je atrakcyjnymi celami polowań. Ich skóra jest wartościowa, a ich obecność w populacji dzikich zwierząt pełni ważną rolę jako naturalny regulator populacji poprzez utrzymanie równowagi między liczbą samic a samców. Wycinki są ostrożne i trudne do złapania, charakteryzują się szybkością, zwinnością oraz doskonałymi umiejętnościami maskowania się w otoczeniu, co wymaga od myśliwych cierpliwości i skupienia przy ich polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wycinek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wilczek

młody wilk.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.