Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wizurka

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

Wizurka to precyzyjnie wykonana i specjalnie przygotowana przesmyk w lesie, służąca łowcom do oddawania strzałów w zwierzynę poruszającą się w gęstwinie lub zaroślach. Wizurki wykonywane są zazwyczaj na stałe stanowiska polowań, a ich istotą jest umożliwienie celowania i oddanie strzału w sytuacji, gdy zwierzę przemieszcza się w trudno dostępnym terenie. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i umiejscowieniu, wizurka pozwala na dyskretność i skuteczność polowania.

Zazwyczaj wizurki budowane są w specjalnie wybranych punktach leśnych, gdzie wiadomo, że zwierzyna ma tendencję do krążenia lub chodzenia po stałych ścieżkach. Konstrukcja wizurki obejmuje staranne odchwaszczenie strefy celu oraz ewentualne dopasowanie osłony czy krycia, tak by łowca mógł pozostać niewidoczny dla zwierzyny.

Wizurka pełni istotną rolę we współczesnym myślistwie, pozwalając na efektywne polowanie w trudno dostępnych miejscach. Jej budowa wymaga doświadczenia i znajomości terenu oraz zachowań zwierząt łownych. Jest także elementem tradycji myśliwskiej, powiązanym z umiejętnościami obserwacji oraz strategii polowania. Dzięki wizurkom łowcy mają możliwość oddania strzału z dogodnej pozycji, minimalizując ryzyko otrzymania rany przez zwierzynę oraz pozbawiając ją zbędnego stresu.

Warto podkreślić wartość etyczną budowy i użytkowania wizurek - są one często tworzone z dbałością o minimalny wpływ na środowisko naturalne oraz z poszanowaniem natury i jej mieszkańców. Znaczenie tego elementu jest istotne zarówno dla zachowania równowagi ekosystemu leśnego, jak i dla kultury myśliwskiej opartej na szacunku dla przyrody i jej obyczajów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wizurka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

wąsacz

stary kogut dropia.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wypalić

wystrzelić.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.