Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wydż-ha

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

Wydż-ha to rozkaz charciarza wydawany podczas polowania, który ma na celu pobudzenie chartów do gonu. Charciarz używa tego polecenia, aby zachęcić psy myśliwskie do zacieśnienia gonu lub wzmocnienia tempa polowania. Wydż-ha jest jednym z wielu poleceń używanych podczas polowań z chartami, aby kierować psy w trakcie polowania na zwierzynę.

Podczas gdy wydż-ha jest szczególnie kojarzone z chartami, można go również spotkać w kontekście innych ras psów myśliwskich, które są wyszkolone do polowań. Jest to istotne narzędzie komunikacji między charciarzem a psami, umożliwiające im skuteczne współdziałanie podczas połowu zwierzyny. Dzięki wykorzystaniu poleceń takich jak wydż-ha, charciarz może kontrolować i kierować zachowaniem psów podczas polowania, co wpływa na efektywność polowania.

Wydż-ha jest więc kluczowym poleceniem podczas polowań z chartami i innymi psami myśliwskimi, umożliwiającym charciarzowi skuteczną koordynację pracy psów w terenie łowieckim. Pozwala to na lepsze wykorzystanie umiejętności myśliwskich psów oraz zwiększa szanse sukcesu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wydż-ha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

wyciąg

w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.