Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wydż-ha

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

Wydż-ha to rozkaz charciarza wydawany podczas polowania, który ma na celu pobudzenie chartów do gonu. Charciarz używa tego polecenia, aby zachęcić psy myśliwskie do zacieśnienia gonu lub wzmocnienia tempa polowania. Wydż-ha jest jednym z wielu poleceń używanych podczas polowań z chartami, aby kierować psy w trakcie polowania na zwierzynę.

Podczas gdy wydż-ha jest szczególnie kojarzone z chartami, można go również spotkać w kontekście innych ras psów myśliwskich, które są wyszkolone do polowań. Jest to istotne narzędzie komunikacji między charciarzem a psami, umożliwiające im skuteczne współdziałanie podczas połowu zwierzyny. Dzięki wykorzystaniu poleceń takich jak wydż-ha, charciarz może kontrolować i kierować zachowaniem psów podczas polowania, co wpływa na efektywność polowania.

Wydż-ha jest więc kluczowym poleceniem podczas polowań z chartami i innymi psami myśliwskimi, umożliwiającym charciarzowi skuteczną koordynację pracy psów w terenie łowieckim. Pozwala to na lepsze wykorzystanie umiejętności myśliwskich psów oraz zwiększa szanse sukcesu podczas polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wydż-ha w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wiecheć

inaczej pędzel.

wycinek

trzyletni samiec dzika.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wilczura

futro z wilczych skór.

wścieklizna

niebezpieczna wirusowa choroba zwierząt i ludzi przenoszona przez ugryzienie. Człowiek może się zarazić przez kontakt (np. skaleczonej ręki) z wściekłym zwierzęciem. W przypadku (...)