Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: warchlak

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

Warchlak to dzik w pierwszym roku życia. Jest to okres, kiedy młody dzik jest szczególnie wrażliwy na zmiany środowiskowe i może być bardziej podatny na choroby oraz inne czynniki zagrażające jego zdrowiu. Warchlaki są mniejsze od dorosłych dzików i charakteryzują się mniejszymi uszami, skierowanymi bardziej ku przodowi niż u osobników dorosłych. Ich futro jest jaśniejsze i bardziej miękkie niż u dorosłych osobników. Warchlaki aktywne są głównie w porach dnia, gdy temperatura jest najwyższa, kiedy szukają pożywienia takiego jak trawa, liście, owoce i warzywa, oraz polują na małe zwierzęta jak myszy lub nornice.

Warchlaki są również towarzyskie i często gromadzą się w stadach w celu ochrony przed drapieżnikami. Pełnią istotną rolę w ekosystemie łowieckim poprzez utrzymanie równowagi populacji dzikich zwierząt oraz konkurując o pożywienie. Stanowią też ważne źródło mięsa dla polowań myśliwskich ze względu na smak oraz wartości odżywcze ich mięsa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj warchlak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wataha

stado dzików lub wilków.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wilczek

młody wilk.

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.