Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: widłówka

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

Widłówka to młody ptak, najczęściej kuropatwa, który w wyniku pierzenia utracił środkowe sterówki. W trakcie pierzenia pióra młodych ptaków są bardzo delikatne i łamliwe, co sprawia, że mogą ulec uszkodzeniom lub nie być w pełni wykształcone. W rezultacie ptak traci zdolność do lotu i staje się skazany na życie na ziemi. Zjawisko widłówki dotyczy głównie młodych ptaków, których pióra nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Jest to problem występujący u wielu gatunków ptaków, choć najczęściej obserwowany jest u kuropatw.

Widłówki są bardzo wrażliwe i trudno jest je zlokalizować, ponieważ zazwyczaj uciekają przed ludźmi. Czasami jednak zostają odnalezione przez myśliwych lub inne osoby zajmujące się ochroną przyrody i przechodzą proces rehabilitacji. Po odzyskaniu sił są one umieszczane w specjalnych ogrodach dla ptaków lub oddawane do schronisk dla zwierząt, aby mogły powrócić do naturalnego środowiska.

Zjawisko widłówki jest istotne z punktu widzenia ochrony przyrody, gdyż stanowi zagrożenie dla populacji młodych ptaków i może negatywnie wpływać na ich populację. Dlatego też odnalezienie i opieka nad widłówkami ma duże znaczenie dla zachowania zdrowych populacji ptaków.

Widłówki są zagrożone drapieżnictwem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też istotne jest podejmowanie działań mających na celu minimalizację tego zagrożenia oraz opiekę nad młodymi ptakami dotkniętymi tym zjawiskiem. Odpowiednia opieka pozwala tym młodym ptakom na powrót do naturalnego środowiska i uniknięcie dalszych zagrożeń związanych z ich niemożnością lotu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj widłówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

wypalić

wystrzelić.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wilczura

futro z wilczych skór.

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

widłak

młody jeleń byk lub kozioł mający na każdej, lub przynajmniej na jednej, tyce najwyżej dwie odnogi.