Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: widłówka

widłówka

młoda kuropatwa, która w wyniku pierzenia się utraciła środkowe sterówki.

Widłówka to młody ptak, najczęściej kuropatwa, który w wyniku pierzenia utracił środkowe sterówki. W trakcie pierzenia pióra młodych ptaków są bardzo delikatne i łamliwe, co sprawia, że mogą ulec uszkodzeniom lub nie być w pełni wykształcone. W rezultacie ptak traci zdolność do lotu i staje się skazany na życie na ziemi. Zjawisko widłówki dotyczy głównie młodych ptaków, których pióra nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Jest to problem występujący u wielu gatunków ptaków, choć najczęściej obserwowany jest u kuropatw.

Widłówki są bardzo wrażliwe i trudno jest je zlokalizować, ponieważ zazwyczaj uciekają przed ludźmi. Czasami jednak zostają odnalezione przez myśliwych lub inne osoby zajmujące się ochroną przyrody i przechodzą proces rehabilitacji. Po odzyskaniu sił są one umieszczane w specjalnych ogrodach dla ptaków lub oddawane do schronisk dla zwierząt, aby mogły powrócić do naturalnego środowiska.

Zjawisko widłówki jest istotne z punktu widzenia ochrony przyrody, gdyż stanowi zagrożenie dla populacji młodych ptaków i może negatywnie wpływać na ich populację. Dlatego też odnalezienie i opieka nad widłówkami ma duże znaczenie dla zachowania zdrowych populacji ptaków.

Widłówki są zagrożone drapieżnictwem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też istotne jest podejmowanie działań mających na celu minimalizację tego zagrożenia oraz opiekę nad młodymi ptakami dotkniętymi tym zjawiskiem. Odpowiednia opieka pozwala tym młodym ptakom na powrót do naturalnego środowiska i uniknięcie dalszych zagrożeń związanych z ich niemożnością lotu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj widłówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wilczek

młody wilk.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)