Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilk

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg jaśniejsze. W Polsce obecnie najliczniej występuje w południowo-wschodniej części kraju (zwłaszcza w Bieszczadach). Cieczka od grudnia do lutego, ciąża trwa 60-65 dni. W okresie od marca do maja wadera rodzi 4-7 młodych, które ssą przez 6 tygodni. Pokarmem są ssaki kopytne, psy, gryzonie, jaja ptaków, jaszczurki, owady i owoce (w zimie także padlina). Na ofiary najczęściej poluje zbiorowo. Żyje 13-16 lat. Zwierzę łowne. wiosła - nogi ptaków wodnych.

Wilk (Canis lupus) – drapieżnik z rodziny psowatych występujący na całym świecie. Jego charakterystyczne cechy to: długość ciała wynosząca od 100 do 150 cm, ogon o długości od 30 do 50 cm oraz ciężar ciała oscylujący między 30 a 60 kg. Ubarwienie wilków jest zazwyczaj płowe, z czerniawymi odcieniami na grzbiecie, pierś, brzuch i wewnętrzna strona nóg są jaśniejsze. W Polsce wilki najliczniej występują w południowo-wschodniej części kraju, głównie w Bieszczadach.

Okres godowy wilków trwa od grudnia do lutego, natomiast ciąża samicy trwa między 60 a 65 dni. Samica rodzi zazwyczaj od 4 do 7 młodych, które ssą przez około 6 tygodni. Dieta wilka obejmuje ssaki kopytne, psy, gryzonie, jaja ptaków, jaszczurki, owady i owoce (a także padlinę zimą). Wilki polują zbiorowo na swoje ofiary.

Wilk jako gatunek posiadający pewne znaczenie w kontekście łowiectwa może być zwierzęciem łownym, podlegającym regulacjom prawnym w zakresie polowań łowieckich.

Wiosła - term używany również dla określenia nóg ptaków wodnych. Są to bardzo silne i szybkie kończyny umożliwiające ptakom efektywne poruszanie się po powierzchni wody. Składają się z piór ukształtowanych tak, aby zapewnić ptakom możliwość płynnego poruszania się po środowisku wodnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

włosień kręty

zob. trychina.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wachlarz

ogon koguta głuszca.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wiecheć

inaczej pędzel.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.