Definicja hasła: wilk
- wilk, wilk (Canis lupus L.)
gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg jaśniejsze. W Polsce obecnie najliczniej występuje w południowo-wschodniej części kraju (zwłaszcza w Bieszczadach). Cieczka od grudnia do lutego, ciąża trwa 60-65 dni. W okresie od marca do maja wadera rodzi 4-7 młodych, które ssą przez 6 tygodni. Pokarmem są ssaki kopytne, psy, gryzonie, jaja ptaków, jaszczurki, owady i owoce (w zimie także padlina). Na ofiary najczęściej poluje zbiorowo. Żyje 13-16 lat. Zwierzę łowne. wiosła - nogi ptaków wodnych.
Wilk jest drapieżnikiem z rodziny psów, który występuje na całym świecie. Jego ciało ma długość od 100 do 150 cm, a ogon od 30 do 50 cm. Ciężar ciała wynosi od 30 do 60 kg. Ubarwienie wilka jest płowe, czerniawe na grzbiecie, a pierś, brzuch i wewnętrzna strona nóg są jaśniejsze. W Polsce wilk najliczniej występuje w południowo-wschodniej części kraju, szczególnie w Bieszczadach.
Cieczka u wilka trwa od grudnia do lutego, a ciąża trwa 60-65 dni. W okresie od marca do maja samica rodzi 4-7 młodych, które ssą przez 6 tygodni. Pokarmem wilka są ssaki kopytne, psy, gryzonie, jaja ptaków, jaszczurki, owady i owoce (w zimie także padlina). Wilk poluje zbiorowo na swoje ofiary. Żyje on 13-16 lat i jest zwierzęciem łownym.
Wiosła to nogi ptaków wodnych. Są one bardzo silne i szybkie, co pozwala ptakom poruszać się po wodzie bez problemu. Wiosła składają się z piór i są one ukształtowane tak, aby ptaki mogły skutecznie poruszać się po powierzchni wody.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wydra, wydra (Lutra lutra L.)
gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)
- wykształcać, wykształcać, nasadzać
budować poroże przez jeleniowate.
- widlica
rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.
- wykot
wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.
- wżery, wżery, rak
wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.
- wycie
przeciągły głos wilka.
- wyciąg
w broni myśliwskiej: urządzenie do wyciągania łusek z komory nabojowej.
- wylot
1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.
- wystawy psów rasowych
pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)
- włosień kręty
zob. trychina.