Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wilk

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg jaśniejsze. W Polsce obecnie najliczniej występuje w południowo-wschodniej części kraju (zwłaszcza w Bieszczadach). Cieczka od grudnia do lutego, ciąża trwa 60-65 dni. W okresie od marca do maja wadera rodzi 4-7 młodych, które ssą przez 6 tygodni. Pokarmem są ssaki kopytne, psy, gryzonie, jaja ptaków, jaszczurki, owady i owoce (w zimie także padlina). Na ofiary najczęściej poluje zbiorowo. Żyje 13-16 lat. Zwierzę łowne. wiosła - nogi ptaków wodnych.

Wilk jest drapieżnikiem z rodziny psów, który występuje na całym świecie. Jego ciało ma długość od 100 do 150 cm, a ogon od 30 do 50 cm. Ciężar ciała wynosi od 30 do 60 kg. Ubarwienie wilka jest płowe, czerniawe na grzbiecie, a pierś, brzuch i wewnętrzna strona nóg są jaśniejsze. W Polsce wilk najliczniej występuje w południowo-wschodniej części kraju, szczególnie w Bieszczadach.

Cieczka u wilka trwa od grudnia do lutego, a ciąża trwa 60-65 dni. W okresie od marca do maja samica rodzi 4-7 młodych, które ssą przez 6 tygodni. Pokarmem wilka są ssaki kopytne, psy, gryzonie, jaja ptaków, jaszczurki, owady i owoce (w zimie także padlina). Wilk poluje zbiorowo na swoje ofiary. Żyje on 13-16 lat i jest zwierzęciem łownym.

Wiosła to nogi ptaków wodnych. Są one bardzo silne i szybkie, co pozwala ptakom poruszać się po wodzie bez problemu. Wiosła składają się z piór i są one ukształtowane tak, aby ptaki mogły skutecznie poruszać się po powierzchni wody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wilk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wieniec koronny

wieniec zakończony koronami obustronnie koronny) lub tylko jedną koroną (jednostronnie koronny).

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wycinek

trzyletni samiec dzika.