Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wykot

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

Wykot to termin odnoszący się do procesu rozrodu ssaków takich jak sarny, muflony, kozice, zające i króliki. Jest to naturalny proces rozmnażania tych zwierząt, w wyniku którego samica składa jaja lub rodzi młode. W przypadku saren i muflonów jaja są składane w wykopanych na ziemi gniazdach, zwanych wykotami. Z kolei kozice i zające rodzą żywe młode, a króliki składają jaja. Wszystkie te gatunki charakteryzuje krótki okres ciąży – od kilku tygodni do kilku miesięcy – po którym młode stają się szybko samodzielne. Samica opiekuje się potomstwem przez krótki czas, po czym pozostawia je samoistnie. Wykot odgrywa istotną rolę w ekosystemie, umożliwiając regulację populacji tych gatunków oraz stanowiąc istotny element dla polowań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczura

futro z wilczych skór.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wąsacz

stary kogut dropia.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)