Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wykot

wykot

wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.

Wykot to określenie, które odnosi się do procesu wydawania na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki. Jest to naturalny proces rozmnażania się tych zwierząt, w którym samica składa jaja lub rodzi młode. W przypadku sarny i muflona jaja składane są w specjalnym gnieździe, zwanym wykotem. Zazwyczaj składa je na trawie lub liściach.

Kozice i zające rodzą żywe młode, a króliki składają jaja. Wszystkie te gatunki mają bardzo krótki okres ciąży - od kilku tygodni do kilku miesięcy - i po urodzeniu młode szybko stają się samodzielne. Samica opiekuje się młodymi przez kilka dni lub tygodni, a następnie odchodzi i pozostawia je same sobie.

Wykot jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ pozwala na utrzymanie populacji tych gatunków zwierząt. Jest to również ważne dla łowców, ponieważ pozwala im na polowanie na te gatunki zgodnie z prawem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wyrzutnik

zob. eżektor.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)

wiatr

1) zapach właściwy danemu gatunkowi zwierzyny lub ptactwa; umożliwia pracę psu myśliwskiemu
2) węch psa myśliwskiego: górny - gdy pies pracuje z głową podniesioną do góry, dolny - (...)

wadera, wadera, wilczyca

samica wilka.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wąsacz

stary kogut dropia.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wydra, wydra (Lutra lutra L.)

gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)

wabik

przyżąd do wabienia zwierzyny łownej lub ptactwa (zob. muszla, piszczałka, (...)