Definicja hasła: wykot
- wykot
wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.
Wykot to termin odnoszący się do procesu rozrodu ssaków takich jak sarny, muflony, kozice, zające i króliki. Jest to naturalny proces rozmnażania tych zwierząt, w wyniku którego samica składa jaja lub rodzi młode. W przypadku saren i muflonów jaja są składane w wykopanych na ziemi gniazdach, zwanych wykotami. Z kolei kozice i zające rodzą żywe młode, a króliki składają jaja. Wszystkie te gatunki charakteryzuje krótki okres ciąży – od kilku tygodni do kilku miesięcy – po którym młode stają się szybko samodzielne. Samica opiekuje się potomstwem przez krótki czas, po czym pozostawia je samoistnie. Wykot odgrywa istotną rolę w ekosystemie, umożliwiając regulację populacji tych gatunków oraz stanowiąc istotny element dla polowań łowieckich.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wypierzyć się
o ptakach: które zmieniły upierzenie.
- wełna
sierść muflona lub żubra.
- wżery, wżery, rak
wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.
- wilczyca, wilczyca, wadera
samica wilka.
- włóczka
wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.
- wilczy dół
stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.
- wieniec
poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)
- wydra, wydra (Lutra lutra L.)
gatunek z rodziny łasicowatych; długotść ciała 62-100 cm, ogona 35- 60 cm, ciężar 5-15 kg, grzbiet brązowy, reszta ciała jaśniejsza. Żyje w stawach i jeziorach o wysokich brzegach, w (...)
- wykształcać, wykształcać, nasadzać
budować poroże przez jeleniowate.