Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wnyk

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na skutek szamotania się pętla zaciska się na jego szyi, nodze lub tułowiu. Ofiara zostaje uduszona lub umiera w męczarniach.

Wnyk jest jednym z najstarszych narzędzi łowieckich. Wykorzystywany był już w starożytności, a jego zastosowanie do dziś pozostaje popularne wśród myśliwych. Jest to prosty i skuteczny sposób na pozyskanie zwierzyny.

Wnyk składa się z sznurka, drutu lub włosia, który jest owijany wokół drzewa, kołka lub krzaka. Pętla jest tak ustawiona, aby zwierzę mogło wejść do środka. Gdy to się stanie, pętla zaciska się na szyi, nodze lub tułowiu ofiary i powoduje jej uduszenie lub męczarnie.

Wnyki są często używane przez kłusowników, którzy chcą pozyskać zwierzynę bez użycia broni palnej. Są one również czasami stosowane przez legalnych myśliwych w celu odstraszenia dzikich zwierząt od określonych obszarów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wnyk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wąsacz

stary kogut dropia.

wyciskać

wygonić zwierzynę z jej kryjówki.

wycie

przeciągły głos wilka.

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wystawiać

o wyżle: wskazywać zwietrzoną zwierzynę (zob. stójka).

wab, wabienie

naśladowanie przez myśliwego głosów zwierząt lub ptaków, mające na celu sprowokowanie ich do odpowiedzi lub zbliżania się. Do tego służą odpowiednie wabiki.

włosień kręty

zob. trychina.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)