Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wnyk

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na skutek szamotania się pętla zaciska się na jego szyi, nodze lub tułowiu. Ofiara zostaje uduszona lub umiera w męczarniach.

Wnyk jest jednym z najstarszych narzędzi łowieckich. Wykorzystywany był już w starożytności, a jego zastosowanie do dziś pozostaje popularne wśród myśliwych. Jest to prosty i skuteczny sposób na pozyskanie zwierzyny.

Wnyk składa się z sznurka, drutu lub włosia, który jest owijany wokół drzewa, kołka lub krzaka. Pętla jest tak ustawiona, aby zwierzę mogło wejść do środka. Gdy to się stanie, pętla zaciska się na szyi, nodze lub tułowiu ofiary i powoduje jej uduszenie lub męczarnie.

Wnyki są często używane przez kłusowników, którzy chcą pozyskać zwierzynę bez użycia broni palnej. Są one również czasami stosowane przez legalnych myśliwych w celu odstraszenia dzikich zwierząt od określonych obszarów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wnyk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wachlarz

ogon koguta głuszca.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

włosień kręty

zob. trychina.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.