Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wyprzedzenie

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość niektórych gatunków zwierzyny łownej w m/s wynosi: sarna 6-8, dzik 4-6, zając 6-10, kaczka krzyżówka 8-14, cyranka 10-16, kuropatwa 6-10, bażant 8-14.
Średnia prędkość niektórych pocisków w m/s: kula 7X65R - 850, pocisk Brenneke 400, śrut 350. Średnie wyprzedzenie w stosunku do defilującej zwierzyny:

Odległość od myśliwgo20 m30 m40 m
Zając0,45 m0,7 m0,9 m
kuropatwa0,45 m0,7 m0,9 m
Kaczka krzyżówka0,6 m0,9 m1,25 m
Kaczka naciągu0,8 m1,20 m1,60 m
Strzał pociskiem Brenneke do dzika0,25 m0,4 m0,5 m
Strzał kuląsztucerową do dzika0,12 m0,18 m0,24 m

Wyprzedzenie jest jedną z technik strzeleckich, wymagających od myśliwego przewidywania ruchu celu w celu trafienia w niego. Jest to szczególnie istotne w przypadku strzelania do ruchomych celów, takich jak ptaki czy zwierzęta. Aby zastosować wyprzedzenie skutecznie, myśliwy musi uwzględnić prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość między samym sobą a poruszającym się celem. Warunki te różnią się w zależności od gatunków zwierzyny łownej oraz rodzaju broni. Co więcej, odległość między myśliwym a celem wpływa na potrzebne wyprzedzenie - im bliżej siebie znajdują się obie pozycje, tym mniejsze wyprzedzenie jest wymagane.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyprzedzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wietrzyć

o zwierzynie czworonożnej i psie: badać otoczenie za pomocą węchu.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wypluwki

nie strawione części zwierząt wypluwane przez ptaki drapieżne.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wychowalnia

pomieszczenie, w którym odbywa się wychów bażantów.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.