Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wyprzedzenie

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość niektórych gatunków zwierzyny łownej w m/s wynosi: sarna 6-8, dzik 4-6, zając 6-10, kaczka krzyżówka 8-14, cyranka 10-16, kuropatwa 6-10, bażant 8-14.
Średnia prędkość niektórych pocisków w m/s: kula 7X65R - 850, pocisk Brenneke 400, śrut 350. Średnie wyprzedzenie w stosunku do defilującej zwierzyny:

Odległość od myśliwgo20 m30 m40 m
Zając0,45 m0,7 m0,9 m
kuropatwa0,45 m0,7 m0,9 m
Kaczka krzyżówka0,6 m0,9 m1,25 m
Kaczka naciągu0,8 m1,20 m1,60 m
Strzał pociskiem Brenneke do dzika0,25 m0,4 m0,5 m
Strzał kuląsztucerową do dzika0,12 m0,18 m0,24 m

Wyprzedzenie jest techniką strzelania, która wymaga od myśliwego wyczucia i zrozumienia ruchu celu. Myśliwy musi przewidzieć, gdzie będzie cel za kilka sekund, aby trafić w niego. Wyprzedzenie jest szczególnie ważne w przypadku strzelania do ruchomych celów, takich jak ptaki lub zwierzęta.

Aby skutecznie wykorzystać wyprzedzenie, myśliwy musi uwzględnić prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Prędkości różnych gatunków zwierzyny łownej są różne i mogą się znacznie różnić w zależności od sytuacji. Przykładowo, sarna może biec z prędkością 6-8 m/s, a dzik 4-6 m/s. Prędkości pocisków są również różne i mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju broni. Na przykład kula 7X65R może lecieć z prędkością 850 m/s, a pocisk Brenneke 400 m/s.

Myśliwy musi także uwzględnić odległość między nim a celem. Im bliżej jest myśliwy do celu, tym większe wyprzedzenie będzie potrzebne. Na przykład strzał pociskiem Brenneke do dzika na odległości 20 m będzie wymagał 0,25 m wyprzedzenia, podczas gdy strzał kulami sztucerowymi na tej samej odległości będzie wymagał 0,12 m wyprzedzenia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyprzedzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wiecheć

inaczej pędzel.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wyżeł niemiecki szorstkowłosy

pies myśliwski, budową i maścią przypominający vr. n. gładkowłosego. Różni się od niego długością i rodzajem włosa. Ma sierść ostrą, twardą o długości ok. 4 cm. Pysk (...)

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wilczek

młody wilk.