Definicja hasła: wyprzedzenie
- wyprzedzenie
mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość niektórych gatunków zwierzyny łownej w m/s wynosi: sarna 6-8, dzik 4-6, zając 6-10, kaczka krzyżówka 8-14, cyranka 10-16, kuropatwa 6-10, bażant 8-14.
Średnia prędkość niektórych pocisków w m/s: kula 7X65R - 850, pocisk Brenneke 400, śrut 350. Średnie wyprzedzenie w stosunku do defilującej zwierzyny:Odległość od myśliwgo 20 m 30 m 40 m Zając 0,45 m 0,7 m 0,9 m kuropatwa 0,45 m 0,7 m 0,9 m Kaczka krzyżówka 0,6 m 0,9 m 1,25 m Kaczka naciągu 0,8 m 1,20 m 1,60 m Strzał pociskiem Brenneke do dzika 0,25 m 0,4 m 0,5 m Strzał kuląsztucerową do dzika 0,12 m 0,18 m 0,24 m
Wyprzedzenie jest jedną z technik strzeleckich, wymagających od myśliwego przewidywania ruchu celu w celu trafienia w niego. Jest to szczególnie istotne w przypadku strzelania do ruchomych celów, takich jak ptaki czy zwierzęta. Aby zastosować wyprzedzenie skutecznie, myśliwy musi uwzględnić prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość między samym sobą a poruszającym się celem. Warunki te różnią się w zależności od gatunków zwierzyny łownej oraz rodzaju broni. Co więcej, odległość między myśliwym a celem wpływa na potrzebne wyprzedzenie - im bliżej siebie znajdują się obie pozycje, tym mniejsze wyprzedzenie jest wymagane.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyprzedzenie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wachlarz
ogon koguta głuszca.
- wilczek
młody wilk.
- włóczka
wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.
- wypalić
wystrzelić.
- wyżeł niemiecki krótkowłosy
pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)
- wżery, wżery, rak
wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.
- wycieranie poroża
ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.
- wąsacz
stary kogut dropia.
- wodzić
o samicy: prowadzić młode.
- wykot
wydawanie na świat młodych przez sarny, muflony, kozice, zające i króliki.