Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wyprzedzenie

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość niektórych gatunków zwierzyny łownej w m/s wynosi: sarna 6-8, dzik 4-6, zając 6-10, kaczka krzyżówka 8-14, cyranka 10-16, kuropatwa 6-10, bażant 8-14.
Średnia prędkość niektórych pocisków w m/s: kula 7X65R - 850, pocisk Brenneke 400, śrut 350. Średnie wyprzedzenie w stosunku do defilującej zwierzyny:

Odległość od myśliwgo20 m30 m40 m
Zając0,45 m0,7 m0,9 m
kuropatwa0,45 m0,7 m0,9 m
Kaczka krzyżówka0,6 m0,9 m1,25 m
Kaczka naciągu0,8 m1,20 m1,60 m
Strzał pociskiem Brenneke do dzika0,25 m0,4 m0,5 m
Strzał kuląsztucerową do dzika0,12 m0,18 m0,24 m

Wyprzedzenie jest jedną z technik strzeleckich, wymagających od myśliwego przewidywania ruchu celu w celu trafienia w niego. Jest to szczególnie istotne w przypadku strzelania do ruchomych celów, takich jak ptaki czy zwierzęta. Aby zastosować wyprzedzenie skutecznie, myśliwy musi uwzględnić prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość między samym sobą a poruszającym się celem. Warunki te różnią się w zależności od gatunków zwierzyny łownej oraz rodzaju broni. Co więcej, odległość między myśliwym a celem wpływa na potrzebne wyprzedzenie - im bliżej siebie znajdują się obie pozycje, tym mniejsze wyprzedzenie jest wymagane.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyprzedzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wataha

stado dzików lub wilków.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wycie

przeciągły głos wilka.

wydż-ha

rozkaz charciarza pobudzający charty do gonu.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wieczny ósmak

jeleń byk, który z roku na rok powtarza poroże w formie ósmaka.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.