Definicja hasła: wyprzedzenie
- wyprzedzenie
mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość niektórych gatunków zwierzyny łownej w m/s wynosi: sarna 6-8, dzik 4-6, zając 6-10, kaczka krzyżówka 8-14, cyranka 10-16, kuropatwa 6-10, bażant 8-14.
Średnia prędkość niektórych pocisków w m/s: kula 7X65R - 850, pocisk Brenneke 400, śrut 350. Średnie wyprzedzenie w stosunku do defilującej zwierzyny:Odległość od myśliwgo 20 m 30 m 40 m Zając 0,45 m 0,7 m 0,9 m kuropatwa 0,45 m 0,7 m 0,9 m Kaczka krzyżówka 0,6 m 0,9 m 1,25 m Kaczka naciągu 0,8 m 1,20 m 1,60 m Strzał pociskiem Brenneke do dzika 0,25 m 0,4 m 0,5 m Strzał kuląsztucerową do dzika 0,12 m 0,18 m 0,24 m
Wyprzedzenie jest jedną z technik strzeleckich, wymagających od myśliwego przewidywania ruchu celu w celu trafienia w niego. Jest to szczególnie istotne w przypadku strzelania do ruchomych celów, takich jak ptaki czy zwierzęta. Aby zastosować wyprzedzenie skutecznie, myśliwy musi uwzględnić prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość między samym sobą a poruszającym się celem. Warunki te różnią się w zależności od gatunków zwierzyny łownej oraz rodzaju broni. Co więcej, odległość między myśliwym a celem wpływa na potrzebne wyprzedzenie - im bliżej siebie znajdują się obie pozycje, tym mniejsze wyprzedzenie jest wymagane.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wyprzedzenie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę W
- wypalić
wystrzelić.
- wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)
ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)
- wyżły
grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)
- włóczka
wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.
- wabidło
urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.
- wilczy dół
stosowana do końca XIX w. pułapka na wilki.
- warowanie
pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.
- wycieranie poroża
ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.
- wietrznik
nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.
- wiara myśliwska
doborowa, zgrana grupa myśliwych.