Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wielotykowość

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

Wielotykowość to cecha rogaczy lub byków, polegająca na posiadaniu poroża składającego się z większej niż dwie liczby tyk. Zjawisko to jest rzadkie i występuje u niektórych gatunków zwierząt. U rogaczy europejskich i amerykańskich wielotykowość jest stosunkowo częsta, przy czym mogą one posiadać trzy, cztery, a nawet siedem tyk. Natomiast byki wielotykowe, spotykane głównie w Ameryce Południowej, zazwyczaj posiadają od trzech do pięciu tyk. Ze względu na piękno i imponujący rozmiar poroża, zwierzęta te są bardzo cenione przez myśliwych. Wielotykowość stanowi istotny czynnik wpływający na ocenę wartości trofeum łowieckiego oraz determinuje atrakcyjność zwierzęcia dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wielotykowość w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiecheć

inaczej pędzel.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

wyrzutnik

zob. eżektor.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wabidło

urządzenie służące do wabienia ptaka łowczego na rękawicę; wykonane jest z drewna obszytego materacykiem z tkaniny oraz ma przymocowane skrzydła, najczęściej gołębia.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

wyprzedzenie

mierzenie z broni do ruchomego celu (przed cel), uwzględniające prędkość pocisku oraz prędkość, kierunek i odległość myśliwego od poruszającego się celu. Średnia prędkość (...)