Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wielotykowość

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

Wielotykowość to cecha rogaczy lub byków, które mają poroże o większej niż dwie liczbie tyk. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, które występuje tylko u niektórych gatunków zwierząt. W przypadku rogaczy wielotykowość jest często spotykana u rogaczy europejskich i amerykańskich. Zazwyczaj mają one trzy lub cztery tyki, ale mogą mieć nawet siedem.

Byki wielotykowe są rzadsze niż rogacze wielotykowe i zazwyczaj mają od trzech do pięciu tyk. Najczęściej spotykane są w Ameryce Południowej, gdzie można je spotkać w lasach deszczowych i na sawannie. Byki te są bardzo cenione przez myśliwych ze względu na ich piękne poroże i duże rozmiary.

Wielotykowość jest bardzo ceniona przez myśliwych, ponieważ oznacza, że zwierzę ma silniejsze i bardziej okazałe poroże. Jest to także ważny czynnik w ocenie wartości trofeum łowieckiego. Z tego powodu myśliwi starają się polować na rogacze lub byki o większej liczbie tyk, aby móc pochwalić się pięknem swojego trofeum.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wielotykowość w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wiecha

inaczej polano.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wycie

przeciągły głos wilka.

wilcza odnoga

dodatkowa odnoga w wieńcu jelenia wyrastająca między opierakiem a koroną.

wyżły

grupa ras psów myśliwskich używanych do polowań. Dzielimy je na angielskie (pionier i selery), niemieckie (krótkowłosy, szorstkowłosy i rzadko spotykany długowłosy), francuskie (gryfon) i (...)

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

włosień kręty

zob. trychina.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wlot

miejsce, w które pocisk trafił zwierzę.