Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wielotykowość

wielotykowość

rogacz lub byk mający poroże o większej niż dwie liczbie tyk.

Wielotykowość to cecha rogaczy lub byków, które mają poroże o większej niż dwie liczbie tyk. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, które występuje tylko u niektórych gatunków zwierząt. W przypadku rogaczy wielotykowość jest często spotykana u rogaczy europejskich i amerykańskich. Zazwyczaj mają one trzy lub cztery tyki, ale mogą mieć nawet siedem.

Byki wielotykowe są rzadsze niż rogacze wielotykowe i zazwyczaj mają od trzech do pięciu tyk. Najczęściej spotykane są w Ameryce Południowej, gdzie można je spotkać w lasach deszczowych i na sawannie. Byki te są bardzo cenione przez myśliwych ze względu na ich piękne poroże i duże rozmiary.

Wielotykowość jest bardzo ceniona przez myśliwych, ponieważ oznacza, że zwierzę ma silniejsze i bardziej okazałe poroże. Jest to także ważny czynnik w ocenie wartości trofeum łowieckiego. Z tego powodu myśliwi starają się polować na rogacze lub byki o większej liczbie tyk, aby móc pochwalić się pięknem swojego trofeum.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wielotykowość w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wizurka

wąska przecinka zrobiona w lesie, od stałego stanowiska, ułatwiająca oddanie strzału w gęstwinie.

wataha

stado dzików lub wilków.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

wyciec

o ptakach łownych, przeważnie o kuropatwach i bażantach: uciec bezszelestnie.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wiecheć

inaczej pędzel.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wyżeł niemiecki krótkowłosy

pies myśliwski o wysokości ok. 60 cm, silnej budowy, wywodzący się z krzyżówki pointera z dawnym wyilem niemieckim. Sierść krótka, umaszczenie brązowe lub brudnopopielate w cętki i (...)