Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wąsy

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

Wąsy to kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia. Są one zazwyczaj bardzo długie i wyraźnie widoczne, stanowiąc jednocześnie charakterystyczny element ubioru tego ptaka. Pióra wąsów są miękkie i delikatne, o różnych barwach w zależności od gatunku ptaka. Funkcją wąsów jest ochrona oczu przed czynnikami środowiskowymi oraz detekcja potencjalnych zagrożeń. Ponadto, kogut dropia może używać wąsów do okazywania swojego statusu społecznego i atrakcyjności seksualnej poprzez uniesienie ich do góry w godowej postawie. W przeciwieństwie do innych ptaków, wąsy koguta dropia są bardzo długie i rozciągają się poza jego twarz.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wąsy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

wyrzutnik

zob. eżektor.

włóczyć

o borsuku: znosić suche rośliny do zaścielenia nory na zimę.

wybębniać kunę

wypłaszać kunę z dziupli przez opukiwanie pnia drzewa kijem.

wybijak

przyrząd służący do wybijania spłonek z łuski naboju śrutowego.

warowanie

pozycja psa: leży na brzuchu i głowę trzyma na łapach.

warchlak

dzik w pierwszym roku życia.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest (...)

wietrznik

nozdrza u zwierząt drapieżnych i psa.